Genital Siğil Nedir?

Genital Siğil Nedir?

Genital Siğil Nedir? Genital bölgede görülen ve insan papilloma virusa (HPV) bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir infeksiyondur. Daha çok 15-49 yaş arasındaki kişilerin %1-2’sinde görülmektedir. İnsan papilloma virusunun 100’den fazla tipi vardır ve bunların yaklaşık yarısı bir genital siğile neden olabilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi (hastalığın ortaya çıkışına kadar geçen süre) haftalar veya yıllar olabilmektedir.

Genital Siğilin Belirtileri Nelerdir?

  • Sıcak ve nemli bölgeler olması nedeniyle, makat çevresinde ve kadınlarda genital bölgede küçük dudaklarda daha sık görülen, küçük, deri renginde, kırmızı veya kahverengi bir kabarıklık olarak başlar.
  • Fazla nemli bir bölgedeyse beyazımsı da görünebilir. Giderek büyür ve üzeri karnıbahar gibi bir görünüm alır.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

  • Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ancak, bulaşma hemen hemen daima deri temasıyla olduğu için, tam bir cinsel ilişki olmadan da bulaşabilir.
  • Genital bölge veya makat çevresinde ekzema, uzun süreli vajinal akıntı gibi durumlar varsa hastalık daha kolay bulaşmaktadır.

Tanısı Nasıl Konulur?

Genital siğil tanısı genellikle doktorlar tarafından klinik muayene ile koyulur. Bazen ayrıcı tanı için deriden biyopsi alınması gerekebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

  • Hastalık için hastanın evde kendisinin uygulayacağı veya doktorun klinikte uygulayacağı tedavi seçenekleri mevcuttur.
  • Bu tedavilerin hepsinde haftalar veya aylar süren tekrarlayan uygulamalar gereklidir. Tedavi seçimi siğillerin yeri, sayısı, büyüklüğü vb özelliklere bağlı olacaktır.

Tekrarlar Mı?

Tam tedavi sonrasında bile genital siğillerin tekrarlama olasılığı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir