5:38 am - Salı Ağustos 12, 2019

Baidu Arama Motoru

180 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
single-thumb.jpg

Merkezi Pekin’de bulunan Baidu 2000 yılında kurulan, bir Çince arama platformudur, gelişen Çin İnternet ve arama motoru pazarında yararlanarak, % 108 büyüyerek 1.74 milyar gelir getiri sağlamıştır. 2007 yılında ise Çin online reklam pazarına hakim olmuştur. Günlük sorguları yüz milyonlarca’yı bulabiliyor, Baidu Çin’de toplam online arama sorgularının yaklaşık % 70′ini temsil etmektedir. 150,000 ‘den fazla küçük ve orta ölçekli Çinli işletmelerin, büyük yerli şirketler ve çok uluslu şirketler Baidu online arama pazarlama hizmetlerinden yararlanmıştır. Türkiyede Baidu arama motoru ve uygulamaları pek kullanılmıyor. Ülkemizde “Baidu” adını duymuş olan çok az insan vardır. Ama dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de internete işi düşen herkes onun adını ezbere bilir. İnternet denince bizim aklımıza Google geliyor. Çin’deyse internet demek Baidu demek. Çin internet arama motoru pazarının yarısından fazlasına sahip olan firma kullanıcılarına pek çok ücretli yazılım yanında 50′ye yakın ücretsiz uygulama sunuyor.

Baidu kurulmadan önce Çin’de (Google China) vardı Çin hükümeti Google’ı yasakladığında Baidu kuruldu. Alexa verilerine göre En çok girilen 5. Çin de ise en çok girilen 1. site.

Baidu arama motoru dünyaya açılmak, çok dilli bir arama motoru olmak için hızlı adımlarla ilerliyor. Bunun yanında Baidu Browser; PC’lerin daha hızlı çalışması için gerekli ayarları yapan Baidu PC Faster; gerçek zamanlı koruma sağlayan bir anti virüs programı olan Baidu Free Antivirus ve Android akıllı telefonların arabirimini değiştiren Baidu Launcher gibi birçok uygulamanın İngilizce sürümlerini yayınlamıştır.

Çin’in dev arama motorunda yerinizi almak istiyorsanız sizde sitenizi gönderebilirsiniz.

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
5/5 - 2
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla