3:24 am - Pazar Temmuz 5, 2020

Balmumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

37 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
Balmumu

Balmumu Nedir? Balmumu 2-3 haftalık genç işçi arıların son 4 çift karın halkalarındaki mum salgı bezlerince salgılanan, karın halkaları arasından çıkarken hava ile teması sonucu katılaşarak pulcuk haline geçen, salgılandığı anda beyaz renkte olan ve daha sonra koyulaşan bir arı ürünüdür. Yapısı 300 ‘den fazla maddeden oluşan oldukça karmaşık bir yapıdır. Bileşiminde yaklaşık 50 aroma maddesi belirlenmiştir. Hammaddesi balın şekerleri olan glikoz, fruktoz ve sakkarozdur. Arılar petek gözlerini örmek için balmumu üretirler. Balmumu suda erimediği halde eter ve kloroformda erir. Balda bulunan karbonhidratlardan sentezlenir. Arıların 1 kg balmumu üretebilmeleri için 6-10 kg bal yemeleri gereklidir .Mum salgılayan arılar önce bal yerler daha sonra 35 oC’da zincir şeklinde salkım oluşturarak mum salgılarlar. Özellikle Afrika , Orta ve Güney Amerika’da baldan daha önemli bir arı ürünüdür. Mum pulcuğu karın halkalarından ayaklarla çeneye aktarılır. Çenede işlenen balmumu petek örme ve yapmada kullanılır.

Renklerine göre iki kalitede ayrılır ticarette, bunlar “san balmumu ile “esmer balmumu” dur. Değeri yüksek olan san balmumudur. Birçok cilt nemlendiricisi, cilt temizleyici, besleyici kremin içerisinde Bal mumu bulunur. A vitamini açısından zengindir, vitamini alabilmek içinse bal mumunu çiğnemeniz yeterlidir. Aktarlardan temin edilebilir Bal mumu. Gözleri yakmamasından, boğazda gıcık ve yanma yapmayışı sebebiyle geçmiş yıllardan günümüze, Bal mumu ile yapılan mumlar çokça değerlidir.

Balmumu Faydaları Nelerdir?

  • Nefesi ferahlatıp, rahatlatlık hissi verir
  • Balgamın oluşmasını engeller
  • Sinüzit hastaları ve Astım rahatsızlığı olanlar içinde faydalıdır

Balmumu Kullanım Alanları

Balmumu, çok değişik alanlarda kullanılmakla birlikte büyük oranda temel petek yapımında ve kozmetik sanayiinde kullanılmaktadır. Bunun yanında, Katolik kiliselerinde yakılan mumlarda en az %32 oranında balmumu bulunması gerektiğinden mum yapma sanayiinde de ciddi miktarlarda kullanılır. İlaç sanayinde ve diş hekimliğinde çeşitli krem ve merhemlerin üretiminde, bazı hapların kaplanmasında kullanılmaktadır. Su geçirmez malzemelerde, mobilya ve zemin cilalarında, optik lenslerin parlatılmasında, sakızlarda ve mürekkeplerde az da olsa kullanılır.

Güncellendi : 2 Temmuz 2020
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
HATA BİLDİR
Yorumunuz?
Yanıtla