Bilgisayarda Olması Gereken Ücretsiz Programlar

Bilgisayarda Olması Gereken Ücretsiz Programlar

Bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar listesinde format sonrası bilgisayar (sistem) için gerekli olan programlar yer almaktadır. Bu yazılımları program indirme sitelerinden veya programın kaynak sitesinden de indirebilirsiniz fakat her yazılımı ayrı ayrı aratıp indirmek uzun zaman alacaktır, bu programları tek tek aratıp indirmek yerine sizler için hepsini tek bir sayfada hazırladık dilediğiniz programı indirip ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda Olması Gereken En Popüler Yazılımlar

Bilgisayarınıza format attıktan sonra işletim sisteminin ihtiyaç duyacağı birçok program ve yan uygulamalar olacaktır. Bu sayfada bilgisayarda mutlaka olması gereken yazılımlar listelenmiştir.

Not: Programların güncel sürümlerini indirebilmeniz için listede yer alan programlar direkt program dosyası (.exe) yerine indirme linkinin yer aldığı kaynak siteye yönlendirileceksiniz.

Tarayıcı ve Eklentileri

 1  Google Chrome

Google chrome, arama motoru devi Google’ın açık kaynak kodlu Chromium web tarayıcısını geliştirerek sunduğu hızlı ve güvenli bir web tarayıcısıdır. Diğer tarayıcılara oranla daha hızlı ve stabil çalışması Google Chrome’u kısa süre içerisinde dünya tarayıcı pazarasında birinci sıraya çıkartmıştır.

 2  Mozilla Firefox

Mozilla firefox, mozilla corporation ve yüzlerce gönüllü tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Mozilla firefox 2004’ten bu yana en popüler 3 web tarayıcısı arasında yer almıştır. Firefox’u bu kadar popüler kılan basit temel özellikler, tarayıcı hızı ve güçlü güvenlik yapısı olmuştur.

 3  Yandex Browser

Yandex.browser, Yandex şirketi tarafından Chromium açık kaynak web tarayıcısını kullanarak oluşturduğu hızlı ve güvenli bir web tarayıcısıdır. Adobe flash player entegrasyonu, html 5 desteği, webgl, turbo modu ve antivirüs desteği gibi geniş kapsamlı hizmetler tarayıcıda dahili olarak yer almkatadır.

 4  Adobe Flash Player

Adobe flash player, adobe firması tarafından sunulan web üzerinde etkileşimli içerikleri ve uygulamaları görüntülemenize olanak veren ücretsiz bir yazılımdır. Flash Player uyumlu içerik (SWF ve FLV dosyaları), web’in her yerinde bulunabilir ve Flash Player, dünyadaki masaüstü bilgisayarların %98’inde yüklüdür.

Sistem Bakım ve Onarım

 1  CCleaner

CCleaner, priform tarafından sunulan profesyonel bir pc temizliği, bakım ve onarım aracıdır. Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa bunun sebebi çerezler, web dosyaları ve eski program verileri gibi sabit diskinizde biriken çöp dosyalar olabilir. Ccleaner bilgisayarda biriken bu dosyaları temizler ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Ödüllü bir pc optimizasyon aracı olan ccleaner milyonlarca kişi tarafından güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Benzer programlar kayıt defterini temizlerken bazen gerekli olan sistem dosyalarına da zarar vermektedir. Ccleaner patentli kayıt defteri temizleyicisi ile bunu güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kullanım kolaylığı sayesinde yeni başlayanlar bile tek bir tıklama ile bilgisayarını rahatlıkla temizleyebilir.

 2  Glary Utilities

Glary utilities, glarysoft tarafından ücretsiz olarak sunulan yaklaşık 20 aracı içinde dahili olarak barındıran kullanışlı bir paket (all-in-one) sistem bakım ve onarım yazılımıdır. Tek tıklama ile hataları, çökme sorunlarını ve donma problemlerini kolaylıkla çözebilirsiniz. Browser eklentilerini yönetebilir ve silebilir, disk kullanımını analiz edebilir ve birbirinin aynı dosyaları silebilirsiniz. Dahası, Glary Utilities bilgisayarınızın belleğini optimize eder, bozuk windows kısayollarını onarır, başlangıçta açılan programları yönetir ve hatta program kaldırabilir.

 3  SlimCleaner

SlimCleaner, slimware utilities tarafından sunulan ücretsiz bir sistem bakım ve onarım yazılımıdır. Bilgisayarda detaylı incelemeler yaparak, sistemi olabilecek en iyi çalışma durumuna getirmeye çalışır. Optimizasyon ve temizlik için bulut tabanlı gelişmiş sistem yapısı ve gerçek kullanıcı yorumlarından da faydalanan slimcleaner sahip olduğu topluluğun verdiği reytingler sayesinde sizlere bir bakışta sisteminiz için en iyi seçeneği sunmaktadır. Programın bazı faydalı disk araçları ve windows için birkaç onarım yaması da var. Fakat asıl görevi gerçek dünyadaki analizleri kullanarak bilgisayarınızı temiz, güvenli ve formda tutmaktır.

 4  System Mechanic Free

System mechanic, iolo tarafından sunulan ücretsiz bir sistem onarım aracıdır. İolo labs canlı güncellemeler kullanarak bilgisayarda bulunan tüm hataları istikrarlı bir şekilde onarmaktadır. Cpu, ram ve sabit disk kaynaklarının kullanılabilirliğini artırarak daha hızlı çalışmasını sağlar.

Ses ve Video Araçları

 1  Winamp

Winamp, Nullsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan bir ortam oynatıcısıdır. Winamp kolay ve hızlı arayüzü sayesinde en çok tercih edilen MP3 dinleme programıdır. Ses ve video dosyalarını kolaylıkla oynatabilmektedir. Gelişmiş liste editörü sayesinde aradığınız müzikleri kolayca bulmanıza ve dilerseniz liste içerisinde arama fonksiyonu ile müzikler arasında geçiş yapmanıza imkan verir. Yapılan açıklamalara göre programın sonlandırıldığı duyurulmuştu fakat şuanda başka bir şirket tarafından satın alınmış ve devam ettirilmektedir.

 2  Aimp

Aimp (Artem Izmaylov Media Player) tam özellikli bir ücretsiz müzik çalar programıdır. Rus yazılımcı Artem Izmaylov ve AIMP geliştirme ekibi tarafından geliştirilmiştir. AIMP ile bir kütüphanede MP3 dosyalarınızı düzenleyebilir, gerek gördüğünüzde etiketleri değiştirebilir ve mükemmel ses kalitesiyle dinlediklerinizin tadını çıkarabilirsiniz. AIMP karaoke dosyaları ve birçok çalma formatı gibi diğer popüler formatları da çalıştırır.

 3  K-Lite Codec Pack

K-lite codec pack, videolar için gerekli olan VFW / ACM codec yazılımları, directshow filtreleri ve ilgili araçlar içeren bir medya oynatıcıdır. Tüm ses ve film dosyalarını oynatmak için gerekli olan tüm codecleri bulabilirsiniz. Video dönüştürebilmek için gerekli olan codeclerde bu paketin içerisinde yeralmaktadır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve sık sık güncellenmektedir.

 4  VLC Media Player

VLC media player (VideoLAN) özgür ve açık kaynak kodlu bir medya oynatıcısıdır. Çeşitli DVD, Ses CD, VCD ortamları ile hemen hemen tüm ortam dosyaları (mpeg-2, mpeg-4, h.264, mkv, webm, wmv, mp3) ve akış protokollerini oynatabilir.

Diğer Gerekli Programlar

 1  7-Zip

7 zip, açık kaynak kodlu ücretsiz bir sıkıştırma programıdır. 74 dil desteği bulunan 7-zip sıkıştırma programı, 7z, ZIP, ARJ, RAR, GZIP, BZIP2, TAR, CAB, RPM ve CPIO biçimlerinde işlem gerçekleştirebiliyor. En yüksek sıkıştırmayı programın kendi formatı olan 7z- modunda gerçekleştiren yazılım, Windows’a entegre bir menü oluşturuyor ve FAR eklentisiyle başarılı bir yazılım yöneticisi menüsü oluşturuluyor.

 2  Alzip

Alzip, estsoft tarafından sunulan 40 ayrı zip dosyası açabilen başarılı bir dosya sıkıştırma programıdır. Iso ve bin dosyalarını açabilme, lcd dosyalarını açabilme ve dosyaları .exe haline getirebilme gibi gelişmiş özelliklere sahiptir.

 3  Java

Java, oracle tarafından yazılan online oyun ve sohbet sistemleri gibi çeşitli uygulamaların düzgün olarak çalışabilmesi adına gerekli yardımcı bir programdır.

 4  Skype

Skype, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişiyi Skype üzerinden ücretsiz aramanıza imkan tanıyan küçük bir sohbet – arama yazılımdır. Dünyanın neresinde olursanız olun arkadaşlarınızla ve ailenizle Skype’tan Skype’a ücretsiz görüntülü ve sesli çağrılar yapabilirsiniz.

 5  Avira Free Antivirüs

Avira Free Antivirus, virüs, truva atlarına, kimlik hırsızlarına, solucanlara karşı sağladığı koruma ile bilgisayarınızda kullanabileceğiniz kapsamlı bir antivirüs yazılımıdır.

 6  Foxit Reader

Foxit reader, PDF dosyalarını görüntülemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir programdır. PDF dosyalarını görüntülemek için Adobe Acrobat Reader kurmadan, bu kurulum gerektirmeyen ücretsiz programı kullanabilirsiniz.

 7  LibreOffice

LibreOffice, temel ofis programlarını içeren ücretsiz bir OpenOffice.org, Microsoft Office muadili yazılım. Writer, Calc, Impress, Draw, Math ve Base isimli araçlardan oluşuyor. OpenOffice.org’dan kopan bir The Document Foundation grubu tarafından hazırlanan bu yazılım tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor.

 8  BurnAware

CD, DVD ve Blu-ray disklere veri yazabilen bir programdır. Tek bir pencere içinden CD, DVD ve Blu-ray diski seçip dosyalarınızı yazdırabilirsiniz

 9  Cpu-z

Cpu-z, bilgisayarınızın işlemci, anakartınızın modelini ve bellek bilgilerini ayrıntılı bir şekilde size anlık olarak sunan ücretsiz bir sistem aracı.

 10  Recuva

Recuva, priform şirketi tarafından ücretsiz olarak sunulan bir dosya kurtarma programıdır. Recuva veri kurtarma programı hafıza kartı, sabit disk ve usb bellekler üzerinde silinen resim, müzik, belge, video ve e-posta gibi tüm verileri kurtarır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir