2:35 pm - Cumartesi Haziran 27, 7987

Cinsel İlişkiden Tiksinme Nedir? Nedenleri Nelerdir?

2023 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
Cinsel İlişkiden Tiksinme

Cinsel İlişkiden Tiksinme (Cinsel Tiksinti Bozukluğu) genellikle cinsel ilişkiden tümüyle uzak durma ve cinsel ilişkide bulunmaktan aşırı tiksinti duyma ile karakterize bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel isteğin şiddetli bir derecede azaldığı veya hatta ortadan kalktığı cinsel isteksizliğin daha ileri bir aşamasıdır.

Bu bozuklukta kadın cinsel ilişki kurmaktan tiksinti duyacak kadar rahatsız olur, çoğunlukla birlikte, cinsel ilişki kurmamak için gerekçeler bulmak, baş ağrısı, karın ağrısı çekmek gibi cinsel ilişkiden kaçınma davranışları bulunur. Cinsel tiksinti bozukluğu olan insanlar cinsel aktivitelerden kaçınırlar. Hatta cinsellik konularının konuşulmasından bile rahatsız olurlar. Tahmin edileceği gibi evli olanlarda bu durum belirgin bir sıkıntıya ve çiftler arasında ilişkilerde bozulmalara neden olur.

Cinsel İlişkiden Tiksinme Nedenleri

  • Çocukluk veya genç ergenlikte cinsel saldırıya veya tecavüze uğrama,
  • Cinsel yaşam ile ilgili bilinçaltı suçluluk duygusunun olması,
  • Cinselliğe yönelik çok güçlü utanç ve günah duygusu taşıma,
  • Toplumsal önyargı veya kaygılar,
  • Cinsel ilişki sırasında sürekli ağrı duyma,
  • Baskıcı bir aile ortamında yetişme,
  • Yatılı okullarda eğitim görme,
  • Cinsel yaşamla ilgili bilgiden yoksun evlenme,
  • Aynı zamanda idrar yapma veya dışkı organları olarak da görev yapan cinsel organların pis olduğu düşüncesi,

Cinsel ilişkiden tiksinme (Cinsel tiksinti) bozukluğu olan kişilere cinsel yönden yaklaşıldığında iğrenme, korku, kaygı yada utanç gibi duyguları ifade edebilecekleri gibi daha şiddetli durumlarda panik atağa varan sorunlar yaşanabilir.

Temizlik takıntısı olanlarda görülebiliyor

Cinsel tiksinti bozukluğu yaşayan kişilere bakıldığında, sorunun sıklıkla obsesif kişilik bozukluğuyla birlikte görüldüğü, bu kişilerin aynı zamanda temizlik ve titizlik konusunda takıntılı oldukları saptanmış. Bunun yanı sıra kaygı ve panik bozukluğu, ayrıca fobik kaçınmalar da cinsel tiksinti bozukluğuyla birlikte görülebilen rahatsızlıklardan. Doç. Dr. Cem İncesu’ya göre, toplum genelinde sık olarak karşılaşılan vajinusmus (cinsel ilişkiye girememe) rahatsızlığı altında da birleşmeye dair tiksinme, kaçınma gibi olgular yatıyor olabilir.

Cinsel İlişkiden Tiksinme Tedavi
Cinsel terapi uygulaması: Tedavide temel ilke tiksintiye yol açan etkenlerin bulunup ortadan kaldırılması ya da çözümlenmesidir.
Bazen tiksintiye yol açan etken sevişme sırasında kişiyi çok rahatsız eden ama ifade edemediği bir eylemdir.
Ancak cinsel tiksinti bozukluğuna her zaman kolaylıkla çözümlenecek basit bir etken neden olmaz ve etkenlerin bulunup çözümlenmesi zaman alabilir.

Güncellendi : 8 Nisan 2020
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
HATA BİLDİR
Yorumunuz?
Yanıtla