12:50 pm - Cuma Ocak 10, 2019

  Dolby Digital Nedir ?

  Yazar: | 29 Nisan 2018 | 0

  Dolby Digital, Dolby Laboratuvarları tarafından geliştirilen veri ve ses sıkıştırma teknolojilerinin ismidir. Orjinali ismi, 1994′e kadar Dolby Stereo Digital olarak kullanılmıştır.

  Versiyonları

  Dolby Digital,bunların içinde olduğu benzer teknolojilere sahiptir; Dolby Digital EX, Dolby Digital Live, Dolby Digital Plus,Dolby Digital Surround EX,Dolby Digital Recording,Dolby Digital Cinema,Dolby Digital Stereo Creatorve Dolby Digital 5.2 Creator.

  Dolby Digital

  Dolby Digital, 6 farklı ses kanalını kapsayan yaygın versiyondur. En özenle hazırlanmış biçiminin yaygın kullanımı normal aralıklı konuşmacılar(20 Hz – 120 Hz ses aralığı) için 5 kanal ve low-frequency effect güdümlü subwooferlar için de tek kanal(20 Hz – 20,000 Hz) (sağ ön, merkez, sol ön, arka sağ, arka sol) daha gerektirmektedir. Bu aynı zamanda mono ve stereo biçimleri destekler. AC-3, 48 kHz ses hızına kadar destekler.

  Batman Returns Dolby Digital teknolojisinin ilk filmiydi, 1992 yazında sinemalarda ilk gösterimi yapıldı. 1995′de çıkan Clear and Present Danger filminin Laserdisc versiyonu Dolby Digitalin ilk ev sineması örneğidir.

   

  Filed in: BİLGİ BANKASI

  Yorum yok.

  Bir yanıt bırak