11:41 am - Cuma Ocak 10, 2019

  Google AdSense Nedir ?

  Yazar: | 08 Nisan 2018 | 1
  google adsense

  Google AdSense, her aşamadaki internet sitesi yayıncılarının site içeriğiyle ilgili reklamları sitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir Google ürünüdür. Reklamlar, ziyaretçilerin sitede aradıkları konulara ve ilgi alanlarına uygun olduğu için hem sayfaları zenginleştirir hem de siteden para kazanma olanağı sağlar.

  AdSense, yayıncılara özelleştirilmiş web veya site araması da sunma imkanı sağlamaktadır. Böylece yayıncılar, arama sonuçları sayfalarında gösterilen reklamlar ile de para kazanabilir.

  AdSense teknolojisi, sayfalara hedeflenmiş reklamlar yayınlamayı hedeflemektedir. Bu sebeple içerik değiştikçe reklamlar da değişir. Aynı şekilde yayıncı ücreti de reklam içeriğine göre değişir.

  Gösterim ve tıklama başı olmak üzere 2 farklı kazanç şekli bulunmaktadır. Kazanç metodu reklam veren tarafından belirlenir.

  Bu reklam ağından para kazanabilmek için Google’nin iki farklı sistemini iyi anlamak gerekiyor. Bunlar birbirini tamamlayan Adwords ve Adsense sistemleridir. Bu iki sistemi iyice anlamadan Adsense’den para kazanmak pek kolay olmayacaktır.

  Adwords sistemi; reklamverenlerin kullandığı bir sistemdir. Çok gelişmiş olan bu sistemi kullanarak gerek Google aramalarında gördüğümüz reklam alanlarına, gerekse de Google Adsense reklamları yayınlayan web sitelerine reklam vermek için kullanılır. İstediğiniz anahtar kelimelere göre reklam vererek firmalar yada bireyler kendi ürünlerini veya sitelerinin tanıtımını yaparlar. Çok çeşitli seçim imkanları vardır. Dünya çapındaki en gelişmiş “odaklanmış ziyaretçi çekme” sistemine sahiptir. Seçebilecekleriniz arasında ziyaretçinizin hangi ülkede hatta hangi şehirde olduğu, hangi dili kullandığı, hangi anahtar kelimeyi aradığı gibi çok belirleyici imkanları vardır.

  Adsense sistemi ise; reklam yayıncılarının (yani bizim) web sitelerimize reklam kodları yerleştirerek, bu reklamların tıklanmasından para kazanmamızı sağlayan sistemdir. Adsense ile sitemizde çıkan reklamlar Adwords’e reklamverenlerin verdiği reklamlardır. Ciddi derecede katı kuralları vardır. Gücünü de zaten buradan alır. Herhangi bir hileye izin vermez. Bu sayede Adwords deki reklamverenlerinin haklarını en iyi şekilde korumuş olur.

  Bu sistem ile para kazanmak için Adwordsdaki reklamverenlerin en çok hangi konular için reklam bütçesi ayırdığını, hangi kelimelere tık başı daha çok para verdiğini, hangi dilde ve ülkedeki ziyaretçilerin daha değerli olduğunu iyi anlamak ve bu analizlere göre uygun siteler açmak bize en çok parayı kazandırır. Elbette rekabet işin zorlayıcı kısmıdır. Adsense üzerine o kadar farklı fikirler üretilip çalışmalar yapılıyor ki bunlara yetişebilmek ve rekabet edebilmek gerçekten zaman ve emek harcama işidir. Otomatik bloglar, niche siteler, major siteler vesaire çok çeşitli yolları deneyenler var. Bu konulardan ilerleyen yazılarımda daha detaylı bahsedeceğim.

  Bütün bu analizlerin ve incelemelerin dışında kendi çapınızda açmış ve büyütmüş olduğunuz sitelere de Adsense kodları yerleştirip kazanç elde etmeye çalışabilirsiniz. Fakat bu tip bilinçsiz bir girişim size -büyük ihtimalle- tatmin edici bir miktar kazandırmaz.

  Google Adsense ile ilgili olarak sitede yayınladığım ilk makalemin sonunda Google Adsense programına katılım şartlarının yazılı olduğu sayfanın linkini vermek istiyorum. Bu kuralları iyi anlamaz ve riayet etmezseniz Google Adsense yayıncılığınız çok uzun sürmeyecektir.

  SİTEYE GİT

   

  Filed in: BİLGİ BANKASI

  Bir Yanıt to “Google AdSense Nedir ?”

  1. Burak
   08 Nisan 2018 at 15:23 #

   Link nerede acaba ?

  Bir yanıt bırak