9:32 am - Salı Ağustos 12, 2019

Mars’ta Yeni Bir Keşif

112 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
mars nasa

Mars’taki bir kraterde bulunan su kanalına ait izler, Kızıl Gezegen’de sıvı halde su bulunduğuna dair tartışmaları yeniden alevlendirdi. İzler Dünya’daki nehir kollarına benzerlik gösterse de NASA bu yapının su akışıyla oluştuğu düşüncesine uzak bakıyor.

Kızıl Gezegen’in üzerinde gözlem yapan Mars Yörünge Kaşifi (MRO), gezegenin güneyindeki bir kraterin duvarında su kanalına benzeyen bir yapı tespit etti. MRO’nun HiRISE kamerasıyla 5 Kasım 2010 tarihinde elde ettiği görüntüler, NASA tarafından hafta sonunda yayımlandı.

Bilim insanları tarafından ‘Terra Sirenum’ adı verilen kanal, her ne kadar Dünya’daki nehir kollarına benzerlik gösterse de, NASA bu yapının su akışıyla oluştuğu düşüncesine uzak bakıyor.

NASA’nın web sayfasında yapılan açıklamada, ‘elde edilen görüntülerin zamanları arasında bir Mars yılından uzun bir süre olduğu, bu yüzden bölgedeki mevsimsel hareketlerin etkisinin açıkça belli olmadığı’ ifade edildi.

Açıklamada, ‘HiRISE ile diğer bölgelerde çekilen görüntülerdeki benzerlik ele alındığında, su kanalına benzer yapının kışın çok düşük sıcaklıklarda karbondioksitin etkisiyle ortaya çıkmış olabileceği’ belirtildi.

NASA, kısa süre önce Mars yüzeyinde su akışına işaret eden ve ‘yineleyen eğim çizgileri’ (RSL) adı verilen yapılar keşfetmişti. Krater duvarlarından ve diğer eğimli bölgelerden aşağı yılan gibi kıvrılarak inen RSL yapılarının, yazın akan tuzlu su olduğu ve bu suyun demir içerikli bir antifriz bileşiği içerdiği öne sürülmüştü.

Mars yüzeyinde keşiflerine devam eden Opportunity ve Curiosity uzay araçları, MRO’nun yanısıra Kızıl Gezegen’in bir zamanlar su içerdiğine ve hayat barındırdığına dair önemli izlere ulaşmayı başarmıştı. Curiosity, 2012 yılında antik nehir yatağı ortaya çıkarırken, Opportunity aynı yıl zengin kil mineralleri bulmuştu. Curiosity, geçtiğimiz yıl yaşamın oluşması için gerekli önemli organik bileşiklerin izlerine de rastlamıştı.

Kaynak: RS FM

 

Son Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2019

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla