Sentetik Motor Yağı Nedir?

Motor yağları, motorun fonksiyonelliğini korur ve motor gelişiminde bir yapı elemanı olarak görülür. Motorunuz, geniş bir sıcaklık ve baskı faktörü aralığında çalışan yüzlerce hareketli parçaya sahip kompleks bir makinedir. Seçtiğiniz yağ da, motorunuzu aşınmaya, korozyona, kir ve kalıntıların oluşumuna karşı korumak için, bu çalışma koşullarıyla başa çıkacak düzeyde olmalıdır

Yağlar aşağıdaki özellikleri büyük ölçüde etkilerler:
Performans, Yakıt tüketimi, Emisyonlar
Yağlar aşağıdaki özelliklerden sorumludurlar:
Aşınmayı önleme, Motor temizliği, Uzun motor ömrü

Sentetik yağ ne anlama gelir?

Sentetik yağ, geleneksel madeni yağlarda bulunandan daha fazla yüksek derecede rafine bazlı yağ içerir ve böylelikle üstün koruma ve performans önerir. Sentetik motor yağı, motorunuzun yıllar boyunca en yüksek performansla çalışmasını sağlayan çok çeşitli avantajlar sunar.

Sentetik motor yağlarını daha iyi anlamak için, motor yağlarının kökenine bir göz atalım.

Piyasada iki temel motor yağı tipi bulunur:

1. Klasik tip geleneksel madeni yağlar.
2. Popülaritesi gittikçe artan sentetik yağlar.

Her iki tip de topraktan çıkarılan ham petrolden üretilir. Aralarındaki fark, sentetik yağların daha gelişmiş bir arıtma işleminden geçmesi ve geleneksel madeni yağlara göre daha yüksek bir saflık ve kalite derecesine sahip olmasıdır. Bu özellikler, ham petroldeki safsızlıkları gidermekle kalmaz, aynı zamanda petrolün içindeki bağımsız moleküllerin modern motorların gereksinimlerine göre ayarlanmasını da mümkün kılar. Bu özelleştirilmiş moleküller, daha yüksek koruma ve performans seviyeleri sağlar.

sentetik motor yağı

Sentetik yağları bu kadar iyi yapan nedir?

Sentetik yağların performansı, öncelikle düşük sıcaklıklarda pompalanabilirlik, yüksek sıcaklıklarda sağladığı tutarlılık ve kalıntılara karşı koruma açısından çok daha kuvvetlidir. Bu özellikler, daha az motor aşınması, yüksek yakıt ekonomisi ve daha uzun bir motor ömrü sağlar.

Sentetik yağlar, modern motorlarda bulunan olağanüstü koşullarla uyum sağlamak üzere geliştirilmiştir. Geleneksel madeni yağlara göre çok daha serbest bir akışkanlık özelliği barındırırlar. Sağladıkları en büyük avantajsa, motor korumasını büyük ölçüde artırmalarıdır. Bir motor başlatıldığında, madeni bir yağın dolaşıma girmesi bir parça zaman alarak, yağlanmayan parçaların arasında sürtünme oluşmasına izin verir ve aşınmaya yol açar. Sentetik yağlarsa aksine hemen dolaşıma geçerek, motor içindeki tüm hareketli parçaları korumaya alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir