4:26 pm - Pazar Temmuz 6, 2019

Antene Son, Her Yerde HD Keyfi Geliyor

76 Görüntüleme KöxaL 0 Yorum
Tweet
mainpc

Türkiye yeni yayıncılık dönemi ile tanışıyor. Anten AŞ bünyesinde kurulacak vericilerle karasal sayısal yayına geçilecek. Böylece, vatandaşlar mümkün olan her yerde, herhangi bir kesinti olmadan yüksek kalitede televizyon yayınına ulaşabilecek.

Zaman gazetesinin haberine göre, vericilerle, herhangi bir antene gerek kalmadan tarlada, sahil kenarında, arabada yüksek çözünürlüklü televizyon yayını izlenebilecek. Mevcut durumda, 4 bin olan verici sayısının 400′e indirilmesi, ayrıca görüntü kirliliğinin de ortadan kalkmasını beraberinde getirecek.

Karasal sayısal yayın, özel televizyon temsilcileri ve meslek birliği temsilcilerinin üyesi bulunduğu Anten AŞ bünyesinde kurulacak 400 verici sayesinde gerçekleşecek. Vericilerin ilk etapta kalkınmada öncelikli bölgelere kurulması planlanıyor. Bu da yüksek çözünürlüklü yayınların, büyük şehirlerden önce kırsal kesime ulaşması anlamına geliyor. Mevcut durumda yaklaşık 4 bin olan verici sayısı, Anten AŞ ile 400′e indirilecek.

Yeni vericiler görüntü kirliliğinin önüne geçerken, enerji tasarrufu da sağlanmış olacak. Anten AŞ, karasal sayısal yüksek çözünürlüklü ve standart çözünürlüklü yayını sağlayacak olan yeni vericiler için önümüzdeki dönemde ihaleye çıkacak.

İhaleyi alan firma, RTÜK’ün konu ile ilgili yayınladığı yeni yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca, vericilerin yüzde 30′unu Türkiye’de üretecek. Yayıncılara bakan yönü ile vericiler için altyapı çalışmalarına başlanırken, seyirciler de yeni yayını alabilmek için set üstü cihaz satın alacak. Cihazların 30 TL civarında olması planlanıyor. RTÜK, cihazın hızlı bir şekilde evlere girebilmesi için gazete yönetimleri ile de görüşmeler yapıyor. Bu görüşmelerin sonucunda, gazetelerin set üstü cihazları promosyon olarak seyirciye ulaştırması hedefleniyor.

YOL İÇİN TAŞINABİLİR EKRANLAR

RTÜK ayrıca yeni durumda, piyasaya sürülecek yeni televizyonların içinde set üstü cihazların montajlı olarak üretilmesini sağlayacak. Böylece set üstü cihaz almayıp da yeni televizyon almayı planlayanlar, set üstü cihaza ekstra ücret ödemeyecek. Türkiye’de her yıl ortalama 3 milyon televizyonun satıldığını hatırlatan RTÜK yetkilileri, kısa süre içinde bu dönüşümün sağlanacağını belirtiyor. Vatandaşların yolda, bahçede, tarlada yüksek kalitede yayına ulaşabilmesi için sadece ekranı olan yeni dönem televizyonların da piyasaya sürüleceğini belirten yetkililer, bu ekranların gelişmiş ülkelerde çok kullanıldığını belirtiyor. Yetkililer ayrıca tabletlerden de bu yayınlara ulaşılabileceğini aktarıyor.

Kaynak: Zaman

Processing your request, Please wait....
Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla