2:04 pm - Perşembe Temmuz 4, 6013

ASP Nedir ?

52 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
single-thumb.jpg

Active Server Pages ( Türkçe: Etkin Sunucu Sayfaları) kısaca ASP, Microsoft’un ilk dinamik web sayfaları üretmek için geliştirdiği sunucu taraflı betik motoru. Klasik ASP ya da ASP Klasik olarak da bilinir.

Bir ASP dosyasının içinde, özel nesneler ve VBS, JS, SQL kodları bulunur, bu sayfalar istemci tarafından istendiğinde sunucu öncelikle ASP içindeki kodları icra ederek, istemciye göndereceği bilgiyi oluşturur ve gönderir. Gönderilen bilgi genellikle HTML (ya da SGML) şeklindedir. Fakat sadece bunlarla sınırlı değildir, aynı şekilde bir grafik dosyasıda oluşturulup, istemciye gönderilebilinir.

ASP sayfaları HTML kodlarının içine gömülü şekilde oluşturulduğu halde bir kez server tarafından yorumlandığında saf HTML olarak döner. Kaynak kodlara bakıldığında ASP kodları görülmez. Bu kodlamacıların kaynaklarını saklamalarını kolaylaştırır.

ASP’nin ortaya çıkış nedenlerinden birisi de CGI dillerinin Oturum (Session) ve Uygulamaların (Application) başından sonuna kadar izlenmesinin yetersiz oluşundandır.

ASP’de Kullanılan Nesneler

ASP sayfalarında özel altı adet nesne kullanılır.

  • Application:
  • ObjectContext:
  • Request:
  • Response:
  • Server:
  • Session:
<%

%>

Asp kodları yukarıda görülen etiketler arasına yazılır.

<%
Response.Write("Merhaba Dünya")
%>

Yukarıdaki kod ekrana “Merhaba Dünya” yazısını yazdırır.

<%
Dim deneme
%>

Yukarıdaki kod ile asp’de deneme adında değişken tanımlamış olduk.istersek direkt olarak değişkenin ismini yazarakda kullanabiliriz.

<%
Response.Redirect("deneme.asp")
%>
Processing your request, Please wait....
Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla