7:31 pm - Salı Ağustos 12, 2019

Astronotlar İçin Balon Ev

93 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
nocanvas_astronotlara-balon-ev

NASA’dan, derin uzayda üs görevi görecek ve astronotların evi olacak bir proje geliyor.

NASA, derin uzayda üs görevi görecek ve astronotların evi olacak bir ‘balon’ üzerinde çalışıyor. Bir uzay aracı veya istasyondan bağımsız olarak derin uzayda kullanılması planlanan balon, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) test edilecek.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), özel bir uzay havacılık şirketi tarafından üretilecek olan blona, Bigelow Expandable Activity Module, yani ‘Bigelow Genişletilebilir Faaliyet Modülü’ (BEAM) adı verdi.

BEAM projesinde Bigelow Aerospace şirketiyle çalışan NASA, böylece özel uzay-havacılık şirketleriyle olan ilişkisini de güçlendirdi. NASA, ISS’ye kargo gönderim işini Space X ile gerçekleştirmeye başlamıştı. Aynı şirket, ABD’li astronotları uzay üssüne taşıyacak roket ve uzay kapsülü geliştirmekle uğraşıyor.

Las Vegas’lı otel zinciri sahibi Robert Bigelow tarafından kurulan Bigelow Aerospace, 2006 ve 2007’de sırasıyla Genesis-1 ve Genesis-2 yaşanabilir uzay araçlarını test amaçlı olarak yörüngeye ateşlemişti.

UZAY İÇİN İDEAL KONFOR

Astronotlar için hem bağımsız bir üs hem de ev görevi yapacak olan BEAM, yaklaşık 4 metre uzunluğında ve 3 metre genişliğinde olacak. Bigelow Aerospace’in üçüncü yaşanabilir modül prototiği olan BEAM’in, 2020’in ortalarında Space X’in Dragon kargo uzay aracıyla Uzay’a gönderilmesi planlanıyor.

NASA, her bir BEAM uzay modülü için Bigelow Aerospace şirketine 17.8 milyon dolar ödeme yapacak. Ayrıca, yerden 400 km mesafede, Dünya’nın yörüngesinde hareket edebilen BEAM modüllerinin geliştirilmesine büyük önem veriliyor. NASA’nın amacı, bu modüller yardımıyla bir gün ISS’nin ötesindeki derin uzayda yer alacak 100 milyar dolarlık bir uzay üssü inşa etmek.

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla