4:53 pm - Pazar Temmuz 6, 2019

Batık Gemileri Robot Kaplumbağalar Arayacak

111 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
u cat robot

Araştırmacılar, insanların ulaşamayacağı derinliklerde bulunan batık gemi enkazlarını incelemek için robot deniz kaplumbağası geliştirdi.

Kısa adı U-CAT olan ve gerçek deniz kaplumbağasından ilham alınarak Estonya’daki Talin Teknoloji Üniversitesi’nde tasarlanıp, geliştirilen robot, dar alanlarda yüksek manevra kabiliyeti nedeniyle diğer robotlardan çok farklı. Bu nedenle de batık gemilerin araştırılmasında kullanılmasını son derece ideal hale getiriyor.

Yüksek çözünürlüklü bir kamere ile donatılan robota, hareket ettiğinde suda bulunan tortuların görüntüyü bulandırmaması için özel bir tasarım yöntemi uygulanmış.

Robotun tasarımcısı Taavi Salumäe, U-CAT’den önce üretilen tüm sualtı robotlarının pervaneler yardımıyla hareket ettiklerini o nedenle de suyun içindeki tortuları hareket ettirerek, görüşü engellediklerini belirtiyor. Pervane yerine sadece kanatlarla hareket eden bu robotun ise böyle bir sorun yaratmadığını söylüyor.

Uzmanlara göre biyolojik organizmaları ve canlıları örnek alan ve kısaca biyomimetik olarak bilinen robotlara ilgi giderek artıyor.

Sualtı robot teknolojisi en çok petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında kullanılıyor. Bu teknolojiden savunma sanayii de önemli ölçüde yararlanıyor. Ancak mevcut robotların batık gemileri araştırmada kullanmak için hem çok büyük, hem de çok masraflı olduğu belirtiliyor. Birçok batık gemi genelde dalgıçlar tarafından araştırılıyor ancak bu yöntem hem daha uzun zaman alıyor, hem de dalgıçlar için tehlike yaratabiliyor.

Londra Bilim Müzesi’nde sergilenecek olan kaplumbağa şeklindeki robot, yakında Baltık Denizi ve Akdeniz’de test edileceği belirtiliyor.

Kaynak : VOA

 

Processing your request, Please wait....
Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla