2:49 pm - Cuma Aralık 6, 1219

Cinemagraph Nedir? Örnek Fotoğraflar

372 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
single-thumb.jpg

Cinemagraph Nedir? Cinemagraph, Cinema ve Graphic (Sinemagraf) sözcüklerinden oluşan gif uzantılı resimler gibi sabit bir açıdan birçok karenin çekilmesi ve bunların Adobe Fireworks ve Photoshop gibi grafik programları ile birleştirilmesiyle ortaya çıkan harektleri resimlerdir.

Türkçe’ye çevridiğinde sinema grafik gibi bir anlam ortaya çıkıyor. Bu teknik son zamanlar da sıkça kullanılan bir tekniktir. İnstagram ve facebook gibi sosyal ağlarda reklam birimi olarak kullanıldı.

Sinemagraf çalışmaları yapılırken, çalışma da belirli bölgeler aktiftir ve geriye kalan diğer bölgeler sabitlikten oluşur. Bu sebeb ile normal bir sinemagraf’a ilk bakışta göz yanılmasından dolayı sadece fotoğraf olarak algılarız; daha dikkatli bakıldığın da bu belirli bölgelerin hareketli olduğu ortaya çıkar.

Jamie Beck ve Kevin Burg isimli kafadarın ortaya çıkardığı bu teknik sayesinde artık standart durağan resimler gidiyor, yerine hareketli ilgi çekici resimler geliyor. Aşağıdaki resimlerden de göreceğiniz gibi, insan resimleri görünce inanası gelmiyor, ama geldiğimiz teknolojik aşama artık herşeyi mümkün kılıyor.

Cinemagraph Örnek Fotoğraflar

Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
UYARI: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.
Bir Cevap Yazın