Cinsel İlişkiye Girememe Sorunu – Vajinismus | Mainpc » Webmaster, Teknoloji, İndir, Yaşam ve Bilgi Sitesi
12:27 pm - Çarşamba Kasım 12, 2019

Cinsel İlişkiye Girememe Sorunu – Vajinismus

170 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
vajinismus

Türkiye’de her 10 kadından 1’i cincel ilişkiye giremiyor ! Vajinismus denilen bu Psikolojik hastalık birçok çiftin karşılaştığı bir sorundur. Birçok çift sadece kendilerinin öyle olduklarını sanır, bunu herkesten gizler ve yıllarca hiçbir yere başvurmazlar.

(10 yıl boyunca bunu saklayan ve erteleyen çiftler bile var)

Vajinismus: Cinsel ilişki sırasında vajen girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması ve cinsel ilişkinin gerçekleşemediği bir bozukluk halidir. Vajinismus kadının yaşadığı bilinç dışı bir anlamı olan, vajen kasının kasılma reaksiyonudur vajinismus. Kadın tarafından bilinç düzeyinde yaşanılmasını istemediği ve rahatsız olduğu bir durumdur. Vajinismuslu kadınlarda cinsel birliktelik dışında vajen girişi kontrol edilebilir veya edilemez.

vaginismus

Örneğin; parmak sokulabilir. Parmak ile vajen girişinde kasılma olmuyorsa buna basit vajinismus denilmektedir. Vajinismus ilk cinsel ilişki deneyimi sırasında kendini göstermektedir. Vajeni çevreleyen kasların kasılmasıyla cinsel birleşme oluşamamaktadır. Büyük bir panik, endişe ve korku yaşanmaktadır. Bu korkuyla partner itilmekte ve kadın bacaklarını sıkıca kapatmaktadır. Çok seyrek görülen yaralanmalar, vajina içi yırtıklar, kadının cinsel hastalıkları, cinsel organındaki rahatsızlıklar ve disparoni gibi sebepler dışında bu gibi durumlarda da kadın kendini kasabilmektedir. Fakat bunlar dışında tamamen vajinismus psikolojik bir rahatsızlıktır. Psikolojik  bir sorundur. Tamamiyle psikolojik bir problemdir.

Vajinismus türleri

Bir kadın bu kas spazmından ötürü hiçbir zaman acısız cinsel birleşmede bulunamadıysa, durumuna birincil vajinismus adı verilir. Birincil vajinismusu olan bazı kadınlar tampon takamazlar ve/veya pelvik muayene yaptıramazlar. Birçok çift, vajinismustan ötürü ilişkilerini seksle tamamlayamaz.

Vajinismus hayatın daha ileri evrelerinde, hatta uzun yıllar zevkli cinsel birleşmede bulunduktan sonra da gelişebilir. İkincil vajinismus, vajinismus olarak da bilinen bu tür bir duruma genelde tıbbi bir sorun, travma oluşturan bir olay, doğum yapmak, ameliyat ya da yaşam değişikliği (menopoz) neden olur.

Vajinismus belirtileri

  • Penisin vajinaya girişinin ağrılı ya da zor olması.
  • Çiftin rahatsız, hatta imkânsız penetrasyon (penis vajina birlikteliğini içeren cinsel birleşme) yaşaması,
  • Cinsel ilişki sırasında yaşanan yanma, gerginlik ve batma hissi.
  • Hiçbir belirgin nedeni olmayan cinsel ağrılar.
  • Jinekolojik muayene esnasında zorlanma veya izin vermeme.
  • Cinsel ilişki sırasında bacaklarını kapatma, eşini itme, kaçmaya çalışma davranışları.
  • Vücudun diğer kas gruplarının (bacak, kol, bel, vb.) ilişki sırasında spazmlar yaşaması.
  • Başarısızlık ve ağrı endişesi nedeniyle seksten kaçılması, şeklinde yaşanır.
  • Ağrı ve acıdan dolayı cinsel istek kaybı
  • Cinsel ilişki esnasında acı çekileceğine dair şiddetli korku yaşama.

 

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Mainpc » Webmaster, Teknoloji, İndir, Yaşam ve Bilgi Sitesi and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Your comment?
Yanıtla