2:04 pm - Cuma Temmuz 4, 0126

Diaspora (yazılım) Nedir ?

40 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
single-thumb.jpg

Diaspora açık kaynak kodlu, merkezi bir sistemi olmayan ve Facebook‘a rakip olarak görülen bir sosyal ağ yazılımı. Çalışma prensibi Torrent‘le aynıdır.

Kaynak kodları herkese açık olan Diaspora adlı site “gizlilik haklarını koruyan ve bireysel olarak kontrol edilebilen bir sosyal iletişim ağı” olarak tanımlanıyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar, kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlıyor, herkese açık ortak kullanım sunuyor.

Facebook bu yıl başlarında aşırı karmaşık ve kafa karıştırıcı olduğu gerekçesiyle eleştirilmiş, bu nedenle kişisel gizlilik haklarına ilişkin ayarları basitleştirmek zorunda kalmıştı. Aynı dönemde ortaya çıkan Diaspora projesi, haliyle büyük ilgi çekmişti.

Proje, her kullanıcının, hangi bilgiyi, ne şekilde paylaşabileceğine karar verebileceği bir özellik taşıyor. Projenin ardında ise, dört Amerikalı öğrenci var. Üçü bilgisayar mühendisi biri matematikçi olan gençler, projeye beş kuruş paraları olmadan başlamışlar. Ancak geçen zaman içinde 6 bin 500 kişiden 200 bin dolar bağış toplamayı başarmışlar.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de projeye bağış yaptığı söyleniyor. Grubun, internet güncesine düştüğü notta “Diaspora’yı işletmeyi başardık, hoşumuza da gidiyor, 15 Eylül’de kodları kullanıma açacağız.” yazıyor.
Processing your request, Please wait....
Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla