5:40 pm - Pazar Temmuz 6, 2019

Dijital Para Birimi Bitcoin Bitti Mi ?

127 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
bitcoin para birimi

Dijital para birimi Bitcoin’in geleceği belirsizliğini koruyor. Uzmanlar bazı olumsuz gelişmelere rağmen Bitcoin’in sonunun gelmediğini söylerken yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor

WASHINGTON — Dijital para birimi Bitcoin’in geleceği ile ilgili belirsizlik devam ediyor. Paranın değeri dolar karşısında son zamanlarda büyük bir düşüş yaşadı. Geçen Aralık ayında 1100 dolar olan bir birim bitcoin, Şubat ayında 600 dolara kadar geriledi. Bitcoin alışverişi yapılan bir internet sitesinin kapatılması da bu parayla ilgili kaygıları biraz daha körükledi.Bitcoin’in sonu mu geldi? Bu soru, dijital para alım satımı yapılan Mt.Gox adlı Tokyo merkezli sitenin kapatılması sonrasında sıkça sorulur oldu.

Döviz borsası uzmanı Kolin Burges, bu soruya yanıt ararken, kendi hesabının da kapatıldığını farketmiş.

Kolin Burges: “Hesabımda 311 bitcoin vardı; bir ara değeri 300 bin dolara kadar yükselmişti. Ama bir anda uçtu gitti.”

Bitcoin sitesinin kapatılma nedenleri konusunda çeşitli teoriler öne sürüldü. Ekonomi profesörü Arun Sundararajan, asıl nedenin güvenlik boşlukları olduğunu söylüyor:

“Bilgisayar korsanları güvenlik boşluklarından yararlanıp, yüksek miktarda bitcoin çalmış. Site bu yüzden kapatıldı. Kapatılma nedeniyle bitcoin’in değeri de önemli ölçüde düştü.”

Sitenin yöneticisi Mark Karpeles soruları yanıtsız bırakıyor. Ancak geçen ay istifa etmek zorunda kalan Karpeles, mevcut riskleri sık sık dile getiriyordu.

Reuter Haber Ajansı’na verdiği demeçte de konu buydu:

“Bitcoin, yüksek riskli bir yatırım aracıdır. Eğer bitcoin alıyorsanız, bu paranın değerinin bir gün sıfıra düşebileceğini bilmeniz lazım.”

Son gelişmeler bitcoin’e duyulan güveni sarssa da, meraklıları bu dijital paranın emtia gibi görüldüğü için bu tür spekülasyonlar yapıldığı görüşünde. Erick Watson Skype aracılığıyla konuştu:

“Spekülatif alım satım yapılmamasını öneririm. Bitcoin’i, para gibi mal ve hizmet alışverişinde kullanmak daha doğru olur.”

Watson, her kesimden kabul görmese de, Bitcoin’in ortadan kalkmayacağını, aksine pratikteki yararları daha iyi anlaşıldıkça daha da güçleneceğini söylüyor:

“İşyerleri bitcoin’e alışıncaya kadar zor günler geçireceğiz belki, ama, kısa bir süre sonra, kullanım hızla yaygınlaşacak.”

Bu öngörünün ne zaman gerçekleşebileceğini ise ancak zaman gösterecek.

Kaynak : VOA
Processing your request, Please wait....
Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla