2:07 pm - Salı Ağustos 12, 2019

Doktorlar Dondurarak Tedavi Etmeye Hazırlanıyor

90 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
science bilim

ABD’li doktorlar, ağır yaralı hastaları kurtarmak için hastaları dondurarak tedavi etmeye hazırlanıyor. Denenecek yöntemde, kan soğuk bir solüsyonla değiştirilecek ve tüm vücut faaliyeti duracak.

Pittsburgh kentindeki UPMC Presbyterian Hastanesi, bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir tedavi yöntemi denemeye hazırlanıyor. Tedavi kapsamında, ölümcül kurşun yarası taşıyan hastalar, kanlarının soğuk tuzlu bir solüsyonla değiştirilmesiyle dondurulacak. Bu sayede vücuttaki tüm hücre faaliyeti duracak. Doktorların ‘acil koruma ve diriltme’ adını verdiği yöntem, doktorlara ölümcül yaraları tedavi etme imkanı verecek.

Kan değiştirilmesiyle vücudu soğutulacak hasta teknik olarak canlı olmayacak. Ancak yaranın tedavisinin ardından vücut tekrar ısıtılmaya başlatılacak ve solüsyon tekrar kanla değiştirilecek. Doktorlar, yöntemin hastanın hayatını kaybedeceğinin anlaşıldığı an uygulanmaya başlanması gerektiğini belirtiyor.

Hayvanlar üzerinde test edilmişti

Vücut faaliyetlerinin durdurulmasına dayanan yöntem, ilk olarak 2002’de domuzlar üzerinde test edildi. Michigan Üniversitesi’nden Hasan Alam’ın başını çektiği ekip, bir domuza ciddi iç kanamaya neden olacak bir ilaç verdi. Hayvanın kanı soğuk solüsyonla değiştirildi ve vücut ısısı 10 dereceye düşürüldü. Tedavinin ardından, solüsyon kan ile değiştirildi ve domuzun kalbi kendi kendine atmaya başladı. Dahası, birkaç saat ölü kalmasına rağmen domuzda fiziksel veya algısal sorun olmadığı görüldü.

Elde edilen başarının ardından yöntemi insanlar üzerinde denemeye karar veren doktorlar, UPMC Presbyterian Hastanesi’ne getirilecek ağır yaralı hastalar üzerinde denenecek. Bıçaklanma veya vurulma sonucu yaralanan ve kalbi çalıştırma çabaları yeterli olmayan hastalar, yazılı izin gerekmeden dondurulacak.

Yapılacak denemelerin başında yer alacak olan Dr. Samuel Tisherman, yöntemin 10 hasta üzerinde deneneceğini ve yöntemin denenmeyeceği aynı durumdaki 10 hastayla karşılaştırma yapılacağını belirtti. Elde edilecek sonuçlar, insanların geçici olarak dondurulmasıyla tedavi yapılıp yapılmayacağını gösterecek.

Kaynak: Habervaktim – New Scientist

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla