5:15 am - Cumartesi Ocak 9, 2021

Elektrik Tasarrufu İçin Pratik Öneriler

254 Görüntüleme İsmail Tepeli 0 Yorum
Tweet
elektrik-tasarrufu

Elektrik Tasarrufu İçin Pratik Öneriler – Enerji türleri içerisinde elektrik enerjisinin maliyeti oldukça yüksektir. Bu nedenle elektriğin tüketimi konusuna önem vermek gerekir. Enerji maliyetlerinin ve enerjiye olan talebin artması, enerji tasarrufunu zorunlu hale getirmiştir.

Enerji ihtiyacının % 62’sini ithal etmek zorunda olan ve fosil yakıt kullanarak elektrik enerjisine dönüşüm sağlayan santralların toplam veriminin % 30 olduğu ülkemizde enerjinin verimli kullanımının önemi açıkça görülmektedir.

Elektrik enerjisinin yaklaşık dörtte biri aydınlatmaya harcanıyor, bu yüzden evlerde ampul seçimi oldukça önemli.

Ampul alırken akkor lambalar yerine, daha az elektrik harcayan floresan ampulleri tercih edin. Böylece yaklaşık yüzde 75 oranında elektrik tasarrufu yapmış olursunuz.

Birden fazla düşük güçte lamba yerine yüksek güçte tek bir lamba kullanarak enerji israfını azaltın. Işığı daha verimli kullanmak için zamanlayıcılar, fotoseller ve yaklaşım sensörlerinden de faydalanabilirsiniz.

Lambaları açmadan önce gün ışığından olabildiğince faydalanın. Bunun için evde sık kullandığınız noktalardaki eşyalarınızın yerini güneş görecek şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz.

Elektrikli aletleri fişte tutmayın

Birçok elektrikli alet kapalıyken bile eğer fişi prize takılı ise elektrik harcar. Bu tür aletlerinizi kullanmıyorsanız mutlaka fişten çekin. Televizyon, DVD oynatıcı gibi elektronik aletlerinizi kumandadan değil açma-kapama düğmelerinden veya fişi çekerek kapatın.

Buzdolabına sıcak halde yiyecek veya kap yerleştirmeyin. Yiyeceklerinizi dolapta ağızları kapalı kaplarda saklayın. Buzdolabınızın kapısını açık unutmayın ve içinde zamanla biriken buzlar 6 milimetre kalınlığa erişmeden eritmeyi unutmayın.

Fırınınızı kullanırken gerekli değilse ön ısıtma yapmayın, yapıyorsanız 10 dakikayı geçirmeyin. Mikrodalga fırınlar pişirme ve ısıtmada geleneksel fırınlara göre yüzde 60’tan daha az elektrik harcadığından fırın yenilerken mikrodalga tercih edebilirsiniz.

Yıkamaları biriktirerek yapın

Bulaşık makinesini yerleştirirken çevresinde boşluk bırakın. Yaz aylarında sabah ve akşam saatlerinde çalıştırın. Gerekmedikçe ön yıkama yapmayın ve boş halde çalıştırmayın.

Çamaşır yıkarken makinenizin hacmine sığacak miktarda çamaşırı biriktirip topluca yıkayın, makineyi yarı boş veya tıka basa dolu çalıştırırsanız fazla enerji harcamış olursunuz. Yıkamada çok yüksek sıcaklıklar gereksizdir, ılık su kullanabilirsiniz.

Elektrik süpürgesinin emme gücünü yüksek tutarak hızlı temizlik sağlamak için iç temizliğini ihmal etmeyin. Torbasını sık sık değiştirin, yılda bir kez motorundaki toz ve kirleri temizleyin. Evdeki kaba kirleri makine yerine elle temizleyin.

Televizyon alırken çok büyük ekranlıları tercih etmeyin. Odanıza ve televizyona olan uzaklığınıza göre bir seçim yapın. Televizyonun sesini kısık tutmak da enerjiden tasarruf sağlar.

Çok enerji harcadığından saç kurutma makinelerini mümkün olduğunca seyrek ve kısa süreli kullanın.

Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
UYARI: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.
Bir Cevap Yazın