G Noktası

G Noktası (G Spot) Nedir?

G Noktası (G Spot) Nedir? G Noktası (Gräfenberg Noktası) os pubis kemiğinin arkasında üretra’yı çevreleyen bir jenital bölgedir.

Kadın cinselliğindeki önemi son 10 yılda arGrafenberg noktası ilk kez Ernst Grafenberg adlı bir kadın doğum uzmanı (jinekolog) tarafından 1950 yılında tanımlanmıştır. Çeşitli makalelerde G noktasından bahsedilmesine karşın varlığı 1980’li yıllara kadar tartışılmıştır. Bunun nedeni cinsel yönden uyarılmamış kadınlarda bu noktanın kendini belli etmemesi ve ilk uyarıların aşırı bir tuvalete gitme isteğine neden olmasıdır. Dolayısıyla jinekolojik muayenede G noktasının saptanması oldukça zordur. G noktası plato evresinin (uyarılma evresinin giderek arttığı ve hazzın orgazma yaklaştığı evre)  sonuna doğru fark edilebilir. Bu bölgedeki embriyolojik prostat ana dokusu kanla dolar ve uyarılır; basınç, titreşim G noktasını uyararak orgazmın daha yoğun hissedilmesini, ya da birden çok (multipl) orgazmın gerçekleşmesini sağlar.tan bir şekilde tartışılmaya başlanmıştır. Kadın orgazmının sadece klitoris değil G noktası tarafından da ve çok güçlü bir şekilde tetiklenebileceği iddia edilmektedir.

Konumu itibarıyla cinsel ilişki esnasında yeterli bir şekilde uyarılamadığı için, genelde bir çok kadının bu erojen noktadan habersiz bir şekilde yaşadığı iddia edilmektedir. Uyarı için en iyi yol, erkeğin avucu yukarı bakacak şekilde orta parmağını 2. boğuma kadar sokarak hafifçe kıvırması ve parmak ucuyla vajina duvarını ileri geri uyarmasıdır.

G Noktası Nerdedir?

İtalyan bilim adamlarından ve L”Aquila Ünversitesi araştırmacılarından Dr. Emmanuele Jannini”ye göre, uyarıldığında kadınların orgazm olmasını sağlayan G Noktası, kadının midesine doğru vajinanın en dip bölgesinde Skene Guddesi”ne yakın bir yerdedir. Ancak G Noktası’nın yeri halen bir tartışma konusudur. Çünkü G Noktası”nın yeri kadından kadına değişiklik göstermektedir. Vajina çeperinde girişten 5 cm. kadar içeride idrar torbası hizasında yani vajina ile idrar kanalı arasında kalan bölgede bulunur. Bir başka görüşe göre ise, vajina girişinden 1-2 cm. uzakta yani vajina ön duvarının ortalarında yer alır.

G Noktası birkaç santim büyüklüğündedir ve bu bölgeden cinsel ilişki sırasında PDE-5 adlı bir protein salgılanır. Bu nedenle “PDE-5 Protein Salgısı” fazla ve Skene Guddesi ise büyük olan kadınlar daha kolay orgazm olurlar.

Aslında G Noktası, erkekte penis başındaki asıl cinsel uyarı noktasının kadınlardaki karşılığıdır.

G noktası vaginanın tavanında değil tavanının içinde yer alır.

Cinsel ikişki sırasında penis pozisyon gereği G Noktası”nı daha az uyarır ve Estrojen hormunun etkisi ile vajina tavanı kalınlaşır ise bu durum G Noktası”nın uyarılmasında azalmaya neden olur ve zamanla G Noktası yavaş yavaş ortadan kaybolabilir.

Cinsel ilişki öncesi G Noktası”nın uyarılması hormonal metabolizmayı hareketlendirir, beyinde yoğun bir cinsellik yaşanmasına neden olur, kalp hızında artma, sıcaklık duygusu ve solunumun hızlanması gözlenir. Yani iyi ve kaliteli bir orgazmın arkasında anlayış, sabır ve uyum kadar G Noktası”nın uyarılması da yatmaktadır. Fakat G Noktası’nın uyarılması daha kaliteli ve güçlü bir orgazm için gerekse de, orgazm oluşumunda birincil önem taşıyan bir bölge değildir.

Kadınlarınki gibi erkeklerin de bir “G Noktası” vardır. Anüsün 3-5 cm içinde ve penisle anüs arasındaki bu bölge son derece duyarlıdır. Hatta bazı erkekler sadece bu bölgelerinin okşanmasıyla orgazm bile olabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir