Online Resim Sıkıştırma Servisleri

Online Resim Sıkıştırma Servisleri (Image Compression)

Online resim sıkıştırma servisleri (image compression) resimlerin kalitesini bozmadan boyutunu küçülten online görsel sıkıştırma platformlarıdır. Ücretsiz olarak hizmet veren bu web tabanlı uygulamalar herhangi bir tarayıcı üzerinden online olarak kullanılmaktadır. Kaynak web sitesine fotoğraf yüklediğinizde sunucu üzerindeki programlar ve kod döngüsü fotoğrafın üzerindeki kullanılmayan alanları ve renkleri bularak kaldırır. Kaynak görsel ve sıkıştırılan görsel arasında hiçbir fark olmadan bu işlemi gerçekleştirir ve indirmenize imkan sağlar.

Online Resim Sıkıştırma Servisleri Neden Kullanılır?

Bir web siteniz varsa, online resim sıkıştırma yöntemiyle grafik ağırlığını azaltabilir, bant genişliğinde tasarruf ve seo açısından çok önemli olan web sayfasının daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Ya da e-posta göndermeden önce resimleri sıkıştırarak daha kolay yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal ağlarda sürekli olarak fotoğraf paylaşıyorsanız bu yöntemle hesabınıza daha hızlı yükleyebiliriniz.

 1  JPEGmini

JPEGmini, geliştirdikleri teknoloji ile görüntüleri JPEG formatına göre %80’e varan (5X) oranlarda daha fazla sıkıştırabilir, bunu yaparken de görüntüde gözle görülebilir bir bozulma meydana getirmiyor.

Sistem, 2 megapiksel ve üstü görüntü dosyaları üzerinde sıkıştırma açısından daha başarılı sonuçlar veriyor. ITU BT.500 standardına göre gerçekleştirilen testlerde % 100 zoom yapılan görüntülerde ve 200 DPI ile yapılan baskılarda bile sıkıştırma ayırt edilemiyor. Sisteme kayıt olduğunuzda toplu olarak resim yükleyebilirsiniz toplu yüklemeler yaklaşık 1 hafta kayıtlı tuttuktan sonra otomatik olarak silinir.

 2  TinyPNG – TinyJPG

TinyPNG ve Tiny JPEG .jpeg ve .png resim dosyalarını %70’ten fazla sıkıştırarak görsel boyutunu düşüren bir online resim sıkıştırma servisidir. TinyPNG/JPG görüntüdeki renk sayısını azaltır ve etkisi neredeyse hiç görünmez ama dosya boyutunda çok büyük fark yaratır. Tek seferde 20 resim yüklemenize izin verir.

Png (portable network graphics) dosyası yüklediğinizde benzer renkler kombine edilmektedir. 24bit .png dosyası 8bit endeksli görüntülere çevirilir. Saydam (arkaplansız) olan dosyalara da %100 destek vermektedir. TnyPNG/JPG tarafından üretilen dosyalar mobil cihazlar dahil tüm cihazlarda ve tarayıcılarda sorunsuz görüntülenmektedir.

Eğer WordPress yada Magento içerik yönetim sistemlerinden birini kullanıyorsanız bu sistemler için oluşturulmuş eklentileride ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu eklentiler yüklenen görüntüleri otomatik sıkıştırma, medya kütüphanesindeki görüntüleri tek seferde toplu sıkıştırma, yeniden genişlik ve yükseklik ayarlanması ve api desteği gibi gelişmiş özelliklere sahiptir.

 3  Compressor.io

Compressor.io, Stephane Lyver web geliştiricisi tarafından oluşturulan bir web uygulamasıdır. Görselin öncesi ve sıkıştırma sonrasında neredeyse hiçbir fark yaratmadan yüksek kalitede resim sıkıştırma işlemi gerçekleştirir. Yüklediğiniz görsellerin boyutu %90 oranında küçülür.

Ücretsiz olan ve sınırsız sıkıştırma imkanı sunan servis kayıplı ve kayıpsız olarak 2 tip sıkıştırma seçeneği sunmaktadır. Sadece .jpeg ve .png görsel dosyalarında kayıpsız sıkıştırma işlemi yapılır. Dosya boyutu sınırı 10MB olup görsellerinizi Dropbox ve Google Drive sunucularına doğrudan kaydedebilirsiniz.

 4  Optimizilla

Optimizilla, .jpeg ve .png dosyalarının kalitesini istenilen düzeyde tutarak herhangi bir değişim olmadan boyutlarını minimum seviyeye düşüren online resim sıkıştırma servisidir.

Tek sefer 20 resim yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz tüm görseller 1 saat sonra silinir.

 5  Compress JPEG/PNG

Compress JPEG/PNG, birçok ayrı alan adı üzerinden hizmet veren online resim sıkıştırma ve dönüştürme servisidir. Sistem çok amaçlı olup Shirink PDF sıkıştırma, Pdf dönüştürücü ve resim dönüştürücü gibi birçok fonksiyon içermektedir.

Tek seferde 20 adet resim yükleyebilir ve tek seferde arşiv olarak indirebilirsiniz. Manuel boyutlandırma ile dilediğiniz sıkıştırma oranı belirleyebilirsiniz.

 6  Smush.it

Smush.it, görüntüleri optimize eden Yahoo Developer Network çevrimiçi hizmettir. Kayıpsız sıkıştırma teknikleri kullanır, bu yüzden dosya boyutu görüntünün görünümünü ve görsel kalitesini değiştirmeden azalır.

1MB maksimum boyutu ile JPEG, GIF ve PNG dosyaları destekler. Web uygulamasının WP Smush adından bir wordpress eklentisi de mevcuttur. WP Smush eklentisi sitenizdeki görselleri sıkıştırıp kaliteyi bozmadan siteye tekrardan upload eden, sitenin açılış hızından görsel optimizasyonuna kadar her şeyi çok hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştiren bir eklentidir. Bu eklentide WordPress’te ortam ayarlarından çalıştırılır ve sitenizdeki tüm görselleri optimize edene kadar süreç devam eder. Eklentiyi wordpresse sistemine yükleyerek tüm işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 7  Compressnow

Compressnow, diğer sıkıştırma teknolojilerine göre görüntülerin sıkıştırma seviyelerinin belirlenebildiği kullanışlı bir web aracıdır.

Desteklenen dosya türleri şunlardır: GIF, JPG, JPEG, PNG

 8  PunyPNG

PunyPNG, resimlerin dosya boyutlarını azaltmak için çeşitli web optimizasyon teknikleri kullanır. Bu ilk görüntünün içeriğini analiz eder ve kullanmak için en iyi görüntü formatı rakamlar. Diğer sistemlere göre sıkıştırma oranı daha yüksektir.

Tek seferde 20 resim ve maksimum dosya boyutu 500KB’tır. JPG, GIF ve PNG dosyaları desteklenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir