google adsense

Google Adsense Reklam Ağı

Google AdSense reklam ağı, web sitenizde reklam yayınlayarak çevrimiçi gelir elde etmenizi sağlayan yaklaşık 2 milyon yayıncısı bulunan dünyanın en büyük reklam platformudur. Reklamlar, ziyaretçilerin sitede aradıkları konulara ve ilgi alanlarına uygun olduğu için hem sayfaları zenginleştirir hem de siteden para kazanma olanağı sağlar.

AdSense teknolojisi, sayfalara hedeflenmiş reklamlar yayınlamayı hedeflemektedir. Arama motorlarında yapılan aramalara göre, sayfadaki konu başlığı ve içeriğine göre ilgili reklamlar gösterir. Bu sebeple içerik değiştikçe reklamlar da değişir. Aynı şekilde yayıncı ücreti de reklam içeriğine göre değişir.

Gösterim ve tıklama başı olmak üzere 2 farklı kazanç şekli bulunmaktadır. Kazanç metodu reklam veren tarafından belirlenir. Sitenize gelen ziyaretçi reklamlara tıkladığında veya gösterim başına ücret alırsınız. Google adsense reklam verenlerden aldığı ücretin % 68’ini size öder kalan Google’ın komisyon ücretidir.

Google Adsense Reklam Türleri

 • İçerik: Yatay Bannerlar, Dikey Bannerlar, Dikdörtgen, Esnek, Bağlantı Reklamları ve Özel Boyut reklam türleri ile tüm boyutlarda yazılı ve görsel reklam alabililir ve sitenize göre düzenleyebilirsiniz.
 • Özel Arama Motoru: Sitenize özel arama motoru oluşturarak sitenizdeki arama sonuçlarında çıkan reklamlardan kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Mobil İçerik: Mobil altyapısıyla hazırlanmış bir web siteniz varsa yayın içi ve yer paylaşımlı reklamlarla oyunlarınızdan gelir elde edin.
 • Video Reklam: Video öncesi, video yayın içi ve yer paylaşımlı reklamlarla video içeriğinizden gelir elde edin.

Reklamlara İzin Verme ve Reklamları Engelleme
Google sitenizde reklam ve kategori bazında reklamları engellemenize olanak sağlamaktadır. İçerik > Denemeler menüsünde Hassas kategoriler sayfanızda, bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak aşağıda listelenen kategorilerin tümünü görmeyebilirsiniz. Örneğin, bulunduğunuz ülkede kumara izin verilmiyorsa, Kumar hassas kategorisi kullanılamaz.

Google Adsense Özellikleri

 1. Site onayı gerekiyor
 2. Minimum trafik limiti yok
 3. Minimum ödeme tutarı 100 $
 4. Yayıncı gelir payı % 68
 5. 24 saat sonra gerçek zamanlı raporlama
 6. Sahte tıklamalar ve uygulamalarda hesap banlanır
 7. Destek e-posta adresi bulunmamaktadır
 8. Google Adsense hakkında yardım almak zordur
 9. Hesabınız uyarı almadan çok çabuk yasaklanabilir
 10. Ödeme seçeneği olarak Banka hesabı, Çek kullanılır

Teknik Uygulama/Kurulum

 • Reklam oluşturma: Web sitenize reklam eklemek için hesabınıza giriş yaptıktan sonra Reklamlarım menüsünden > Yeni reklam birimine tıklayın Reklam Adı ve boyutunu seçtikten sonra Kaydet ve kodu al butununa tıklayın kodu sitenize ekledikten kısa bir süre sonra reklam web sitenizde görünür olacaktır.
 • Uygulama teknolojisi: HTML, JavaScript
 • Mobil reklam: Var

siteye git buton

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir