Ücretsiz Sosyal Ağ Sistemleri

Ücretsiz Sosyal Ağ Yazılımları (Social Networking Software)

Ücretsiz sosyal ağ yazılımları – sistemleri (social networking software) listesinde kendi sosyal ağınızı oluşturabileceğiniz  ücretsiz sosyal ağ yazılım paketleri yer almaktadır. Bu sosyal ağ sistemleri Facebook, Linkedin ve diğer sosyal ağlar kadar profesyonel bir yapıda olmasa bile açık kaynak kodlu oldukları için birçok kuruluş tarafından desteklenmekte ve gönüllü yazılımcılar tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu sosyal ağ yazılımlarında profil sayfaları, iletişim ve bilgi paylaşımı gibi tüm temel özellikler yer almaktadır. Ayrıca sistem yöneticileri ve gönüllü geliştiriciler tarafından dil desteği için çeviriler, eklenti – tema desteği ve forumlar üzerinden destek sağlanmaktadır. Güvenlik açıklarının giderildiği ve bunun için sürekli önlemlerin alındığı bu scriptleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sosyal ağ siteleri her zaman çevrimiçi iletişim ve web üzerinden insan ilişkilerinin birinci kaynağı olmuştur. Bu insan etkileşiminin yanında ayrıca şirketler de tanıtımları için internette mevcut çeşitli yollar olmasına rağmen etki alanının daha geniş olması sebebiyle sosyal ağları tercih etmektedir. Kullanıcı kitlesi çok geniş olduğu için sürekli olarak farklı alanlarda yeni sosyal ağlar oluşturuluyor. Peki bu açık kaynak sosyal ağ sistemleri ile başarılı olunabilir mi? Elbette olabilirsiniz buna örnek olarak Rusya’da ve Ukrayna’da en çok kullanılan sosyal web sitesi olan Vkontakte’ı gösterebiliriz. Facebook’a benzer olarak oluşturuldu ve Facebook’tan sonra Vk siteside geniş bir kitleye ulaşmış ve başarıya ulaşmıştır.

Facebook yada diğer sosyal ağlara benzer bir web sitesi kurmak istiyorsanız altyapısı hazır, güçlü bir veritabanı ve gerektiğinde destek alabileceğiniz açık kaynak sosyal ağ sistemlerini tercih edebilirsiniz.

En Popüler Açık Kaynak Sosyal Ağ Sistemleri

 1  BuddyPress

BuddyPress, WordPress içerik yönetim sistemi için oluşturulmuş profesyonel bir sosyal ağ yazılımıdır. BuddyPress eklentisini kullanabilmeniz için WordPress kurulu bir web sitenizin olması gereklidir. Kullanıcı profilleri, guruplar, aktiviteler, bildirimler gibi online topluluktan beklediğiniz tüm içerikleri içerir. BuddyPress kolay bütünleşmeye, kolay kullanım ve genişleyebilir bir yapıya odaklanmıştır. WordPress katılımcıları tarafından geliştirilen, oldukça güçlü ve buna rağmen çok basit bir sosyal ağ yazılımıdır.

Kayıtlı üyelerin profil oluşturabilmelerini, özel yazışma yapabilmelerin, bağlantı kurabilmelerini, gruplar oluşturup etkileşime geçebilmelerin ve çok daha fazlasını etkinleştirin. Eğer kendi sosyal ağ sisteminizi kurmak istiyorsanız BuddyPress sizin için en iyi açık kaynak sosyal ağ yazılımıdır.

 2  Elgg

Elgg, PHP ve MySQL ile yazılmış açık kaynak kodlu en popüler ve en güçlü sosyal ağ motorlarından biridir. 2008 yılında en iyi açık kaynak sosyal ağ platformu seçilen elgg, sunduğu blogging, mikroblog, dosya paylaşımı gruplar ve diğer bir dizi özellik ile diğer sosyal ağ platformlarından farklıdır. Ayrıca etkinlik akışları, eklenti API desteği, kullanıcı yönetimi, erişim kontrolleri ve web hizmetleri API gibi gelişmiş özelliklere sahiptir.

 3  Open Source Social Network

Opensource-SocialNetwork (OSSN), PHP ve MySQL ile yazılmış bir sosyal ağ yazılımıdır. Fotoğraf ve video paylaşma, profiller, gurup oluşturma, beğeni sistemi, yorum ve chat sistemi, web site sayfaları, arkadaşlık sistemi ve diğer özellikleri ile sistem Facebook’a benzemektedir. OSSN yazılımı 2019’te Syed Arsalan Hussain Shah tarafından İngilizce ve Almanca dil desteği ile sunulmuştur.

 4  Mahara

Mahara, açık kaynak kodlu bir sosyal ağ yazılımı ve tam özellikli ePortfolio web uygulamasıdır. Mahara web yazılımı 2006 yılında piyasaya sürüldü ve bugün tüm dünyada kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılıyor. Temelde Mahara yazılımı, Linkedin clone script ve Moodle genişletilebilir mimarisi esinlenerek oluşturulmuştur. Profil bilgileri, gelişmiş sistem yönetimi, dosya arabirimi, ölçeklendirilebilen yapısı ve güvenlik önlemleri ile Linkedin benzeri bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız bu yazılım sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Ayrıca sistemi kariyer web sitesi olarakta kullanabilirsiniz.

 5  Moodle

Moodle, PHP ile yazılan MySQL ve PostgreSQL veri tabanı sistemlerini destekleyen açık kaynak kodlu bir e-öğrenme yazılımıdır. Profesyonel bir ders yönetim sistemi olan Moodle yazılımı 100 den fazla dil desteği ile milyonlarca kullanıcıya sahip büyük kurum ve kuruluşların güvenini kazanmıştır. Moodle yazılımını karma eğitim, uzaktan eğitim, online sınıflar, okullar, üniversiteler, işyeri ve diğer projelerinizde eğitimci ve öğrenciler arasında sosyal bir etkileşim kurulabilir. 229 ülkeden yaklaşık 80 bin web sitenin kullandığı bu yazılım oldukça popülerdir ve Türkiye’den de bu sistemi kullanan birçok okul ve üniversite bulunmaktadır. Herkes tarafından çok rahatlıkla kullanılabilen yazılımın tema ve eklenti desteği de bulunmaktadır.

 6  Family Connections

Family connections, aile içi bir sosyal ağ kurmanıza imkan veren Php ve MySQL veritabanı ile hazırlanmış kullanışlı bir içerik yönetim sistemidir. Family cms ile sadece ailenize ve arkadaşlarınıza özel olarak güvenli ve erişim kontrollü bir sosyal etkileşim web sitesi oluşturabilirsiniz. Sistemde fotoğraf ve video paylaşımı, gerçek zamanlı sohbet ve özel mesajlaşma, iletişim bilgileri, doğumgünü yada diğer önemli günlerini takip edebileceğiniz bir takvim ve kişisel bir blog gibi tüm temel özellikler yer almaktadır. Ayrıca üçüncü parti sosyal ağ siteleri ile bazı uygulamalar için entegrasyonu sağlanmıştır.

 7  IsVipi OSSN

Isvipi OSSN, PHP ve MySQL veri tabanı kullanılarak yazılmış açık kaynak kodlu sosyal ağ ve arkadaşlık (flört) scriptidir. JQuery, Ajax, Bootstrap ve FontAwesome ile güçlendirilmiş sağlam bir yapıya sahiptir. IsVipi OSSN yazılımı çok yönlü, kolayca genişletilebilir bir yapıya ve responsive (tam duyarlı esnek) bir tasarıma sahiptir. Üye panosu, profil fotoğrafları, kullanıcı zaman çizelgesi ve beslemeleri, kişisel mesajlaşma, arkadaşlık istekleri gibi facebook’a benzemektedir fakat temel olarak arkadaşlık (partner) siteleri için hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir