1:33 pm - Salı Ağustos 12, 2019

Kendini İyileştiren Suni Kas Geliştirildi

88 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
kas

Doku mühendisliğinde önemli bir adım atıldı ve kendini iyileştiren suni kas geliştirildi. Laboratuvarda yetiştirilen kasın insanlarda hasarlı kasları onarmak için kullanılabilmesi umuluyor. Ancak insanlar üzerinde denemeden önce başka testler gerekiyor…

Bilim insanları laboratuvarda, gerçek kas gibi görünüp çalışmasının yanısıra kendini tedâvi edebilen kas geliştirdi. Şimdiye kadar denemeler fareler üzerinde yapıldı. Bu ilk çalışmaların sonuçları Ulusal Bilimler Akademisi dergisi Proceedings’de açıklandı.

Duke Üniversitesi araştırmacıları başarılı çalışmanın kaynağında kas büyümesi için mükemmel bir ortam yaratmaları olduğunu söylüyor.

Testlerde laboratuvarda yetiştirilen kasın güçlü ve kasılmada iyi olduğu belirlendi. Araştırmacılar bir toksin ile kasta hasara yol açtığında bu kas, uydu hücreleri kullanarak kendini tamir etmeyi de başardı. Bu kas farelere aşılandığı zaman, çevreleyen dokular ile entegre oldu ve gerekli işlevi yerine getirmeye başladı.

İNSAN ÜZERİNDE DENEME

İnsanlar üzerinde denemeden önce başka testler gerektiği söyleniyor. Baş araştırmacı Nenad Bursac “ilk kez yerli neonatal iskelet kası kadar güçlü kasılabilen bir kas geliştirildi” dedi.

Loughborough Üniversitesi’nde iskelet kas dokusu mühendisliği uzmanı olan Prof Mark Lewis da “yetiştirilen kasların bir canlıya nakli ve yerli kas gibi çalışmaya devam etmesi alanında, mevcut çalışmalar ile önemli bir adım atılmıştır” diyor.

KÖK HÜCRELERDEN UMUT

Bilimsel topluluk içinde her türlü dokuya dönüşebilen kök hücrelerin rejeneratif tıbbı dönüştüreceği konusunda büyük bir umut var. Bilim adamları laboratuvarda kök hücreler kullanarak mini ciğer ve böbrekler yaptı. Diğerleri de kalp kasını kök hücre ile tamir etmenin yollarını arıyor. Ama bu tedavilerin hayata geçmesine daha zaman var.

Kaynak: Rs Fm

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla