5:15 pm - Salı Temmuz 22, 2019

Küresel Isınmayla Gökyüzünde Bulut Azalacak

88 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
hot world

Nature dergisinde çıkan bir makaleye göre küresel ısı ortalamasının 2100 yılında kadar 4 derece artması bekleniyor. Karbon salımı azaltılmazsa bu 8 dereceye kadar çıkabilir.

Bilim adamları küresel iklimin karbondioksite olan duyarlılığının daha önce tahmin edildiğinden de yüksek olduğunu düşünüyor. Son yüzyılda ısının atmosferde tutulmasına neden olan karbondioksitin havadaki oranı yüzde 40 arttı. Yeni rapora göre fosil yakıt kullanımı nedeniyle küresel iklimde ısı artışı tehlikeli seviyelere tırmanmaya devam edecek.

Avustralya İklim Sistemi Çalışmaları Merkezi’nden Steven Sherwood 4 derecelik ısınma tahmininin bulut oluşumunda su buharının etkileri göz önüne alınarak yapıldığını söylüyor.

Bulut oluşumu gözlemlendiğinde okyanus yüzeylerinden buharlaşan suyun birkaç kilometre yükselip tekrar alçalmaya başladığının görüldüğünü söyleyen uzman buharın bazen 10-15 km yükseldiğini belirtiyor. Küresel ısınma buharlaşmayı artırarak bulutların dağılmasına neden olabilir.

Sherwood eğer bu senaryo gerçekleşirse ve bulutlar oluşmazsa dünyanın daha fazla güneş ışınını atmosferde tutacağını söylüyor.

Bilim insanlarının uzun yıllardır alçak bulutlara ne olacağını sorguladığını söyleyen Sherwood çalışmalarının sonucunun bu bulutlarda azalma yaşanacağını gösterdiğini belirtiyor.

Bundan önce daha düşük ısı artışları tahmin eden çalışmaların yeryüzüne yakın bölgelerdeki bulut oluşumunu göz önünde bulundurmadığını söyleyen uzman, bu çalışmaların buharın 15 bin metre yükselip bulut oluşturduğu öngörüsüne göre yapıldığını söylüyor.

Gözlemlere dayanan modellere göre dünyanın su döngüsü buharı çok daha geniş yelpazedeki yüksekliklere taşıyor. Bu da bulut oluşumunu etkiliyor.

Sherwood çalışmalarının karbondioksit salımının kontrol altına alınmasının önemine vurgu yaptığını söylüyor.

Kaynak: VOA

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla