Mamut Genleri Korumaya Alınıyor | Mainpc » Webmaster, Teknoloji, İndir, Yaşam ve Bilgi Sitesi
9:12 am - Çarşamba Kasım 12, 2019

Mamut Genleri Korumaya Alınıyor

205 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
mamut

Yakutistan’da dünyadaki bir ilk olacak mamutların genlerinin korunma yeri inşa edilecek.

Dünyada bir ilk olacak olan mamutların genlerinin korunacağı bir merkez Yakutistan’da inşa edilecek. Uzmanlar bu proje üzerinde çalışmalar başlatmış bulunuyorlar.

17 Nisan Perşembe günü bunun ile ilgili olarak bir açıklama yapan Yakutistan Bilim Akademisi Başkanı İgor Kolodeznikov “Bu dünyada hiçbir örneği bulunmayan, paleontoloji dünyası için yeni fırsatlar açacak eşi benzeri olmayan bilimsel bir projedir” dedi.

Kolodeznikov’a göre, şu an proje görüşülme etabında bulunuyor ve onun hayata geçirilmesi için zamana ihtiyaç bulunuyor. Mamut genleri kalıntılarının korunması için -18 derecelik bir hava sıcaklığı gerekiyor, bu bazı durumlarda -24 dereceye kadar düşüyor. Bununla beraber gerekli olan hava sıcaklığını meydana getirmenin mümkün olduğu büyük buzdolabı seçeneği yüksek enerji masrafı nedeniyle ekonomik değildir.

Ria Novosti’nin haberine göre, bilimsel tesisin bir kısmının yerin altında olması düşünülüyor. Bu sayede kışın doğal bir şekilde düşük hava sıcaklığında tutulması mümkün olacak, yazın ise soğutma ünitesi yardımıyla gerekli hava sıcaklığı elde edilecek.

Kaynak: Rs Fm

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Mainpc » Webmaster, Teknoloji, İndir, Yaşam ve Bilgi Sitesi and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla