Neden Yandex ?
By adminc On 28 Ara, 2012 At 11:34 AM | Categorized As Haber 2, İnternet | With 0 Comments

yandex

Yandex (Rusça: Яндекс) Rusya’nın en büyük arama motorunun sahibi (%64pazar payı,[3] tüm dünyada beşinci[4]) ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi Rus BT şirketi. Şirketin amacı kullanıcıların sorularına, doğrudan veya dolaylı, cevap verebilmektir.[5]

Yandex.ru ana sayfası Rusya’da en çok ziyaret edilen internet sitesi olmuştur.[6] Yandex, tüm dünyada 56 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmaktadır.[7] Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye’de de hizmet vermektedir. [8]. Tamamen Yandex’e ait olan alt birim şirketi, Yandex Labs ise San Francisco Körfez Bölgesi’ndedir ve bir ar-ge laboratuvarı görevi görmektedir.

Neden Yandex?

Yandex tüm sorularınıza yanıt verir. Sorunuzu arama satırına yazmanız yeterli. Yandex, aradığınız web sayfalarını, haberleri, görselleri, videoları, ürünleri ve adresleri bulur. Bazı soruları sormanıza bile gerek kalmaz. Türkiye’de ve dünyada olan biteni, hava durumunu ve diğer güncel sorulara cevapları yandex.com.tr ana sayfasında bulabilirsiniz.

Flash oyunlar Yandex`te

Eğlence bir tık uzağınızda!

Macera, strateji, simülasyon, yarış ya da mantık… En sevilen flash oyunlar Yandex arama sonuçlarında. Yandex arama çubuğuna oynamak istediğiniz flash oyunun adını yazın ya da oyun sayfasındaki kategorilere göz atıp yepyeni ve birbirinden eğlenceli yüzlerce oyun keşfedin.

Eğlence bir tık uzağınızda!

Ne tür müzik seversiniz?

Müzik dinlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Her zevke göre şarkıyı Yandex arama sonuçlarında dinlemek mümkün. Dinlemek istediğiniz müzik parçasının ya da sanatçının adını yazın ve hemen dinlemeye başlayın. 3.5 milyon dolayında yerli ve yabancı müzik parçası şimdi Yandex müzik arşivinde.

Görsel arama servisi

Bir resim bin kelimeye bedeldir

Sosyal medya profiliniz için komik bir avatar mı arıyorsunuz? Ya da çöl tilkisinin nasıl göründüğünü mü öğrenmek istiyorsunuz? Balık sırtı saç modeli ya da Ebru sanatı örneklerine mi ihtiyacınız var? Bu tür sorulara yanıt almak isteyen kullanıcıların, aradıklarının özelliklerini anlatan uzun ve can sıkıcı yazıları okumak yerine ilgili resimlere bakmaları daha olasıdır. Bilim insanlarına göre, insanların algıladığı bilginin yüzde 90’ı görsel kanallardan geliyor.

Yandex.Görsel servisiyle bulduğunuz her görsel öğenin büyütülmüş öngörüntüsünü arama sonuçları sayfasını terketmeden, tek tıklamayla, ister ardarda, ister slayt gösterisi olarak görebilirsiniz. Özellikle beğendiğiniz görüntüleri, dilediğiniz sosyal platformdaki arkadaşlarınızla paylaşabilir, ya da tam boy kopyalarını kendi bilgisayarınıza indirerek masaüstü yapabilirsiniz. Ayrıca en çok beğendiniz fotoğrafları, renklerini daha net görmek için gerçek boyutunda, siyah bir zemin üzerinde incelemenizi tavsiye ederiz.

Yandex.Disk

Tüm dosyalarınız her zaman yanınızda

Yandex, İnternet`e bağlanabilen tüm cihazlarda dosyalarınıza ulaşabileceğiniz, onları saklayabileceğiniz, farklı cihazlarla uyum sağlanacak şekilde otomatik olarak senkronize edebileceğiniz ve onlarla normal bir bilgisayardan çalışır gibi çalışabileceğiniz ücretsiz bir bulut servisi olan Yandex.Disk`i sunuyor.

Yandex.Disk`te saklanan önemli belgeleriniz, bilgisayarınız bozulsa bile asla kaybolmaz. Disk`inizdeki dosyalar her zaman yanınızdadır, İnternet bağlantısı olan her yerde onlara ulaşabilirsiniz. Dosyalarınızın güvenliği anti-virüs programı Dr.Web ile sağlanmaktadır.

10 GB`ye kadar saklama kapasitesine sahip olan Yandex.Disk her format ve büyüklükteki dosyaları saklamaya olanak tanımaktadır.

Disk`teki dosyalarınızı yakınlarınızla ve arkadaşlarınızla paylaşabilir, dosyalara kimlerin erişebileceğini dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

Web`in tamamı anadilinizde konuşuyor

Yandex dil engellerini kaldırıyor.

Bilmediğiniz yabancı bir dildeki bir kelimeyle karşılaştıysanız, Yandex’e sormanız yeterli: Yandex o kelimenin bütün anlamlarını sizin dilinizde sunar. Dilerseniz, yabancı dildeki metinlerin çevirilerine bile arama sonuçları sayfasını terketmeden, çevrimiçi olarak Yandex’le ulaşabilirsiniz.

Panoramalar

Sanal İstanbul, Ankara ve İzmir turları

Yandex, Türkiye’nin en büyük üç şehrinin, İstanbul, Ankara ve İzmir’in caddelerini panoramik olarak görüntüledi. Bu servis sayesinde, bilgisayarınızın başından kalkmadan İstanbul, Ankara ve İzmir’in caddelerini gezebilirsiniz. Denizden çekilmiş İstanbul görüntüleri de mevcut; Karadeniz’den Marmara denizine doğru Boğaz’ı gezmek hiç bu kadar kolay olmadı!

Panoramalar sayesinde, bilmediğiniz bir evin veya caddenin nasıl göründüğünü oraya gitmeden önce vakit kaybetmeden öğrenebilirsiniz. Ayrıca, sadece gezinti yapıp turistik yerleri de görebilirsiniz. Trafik veya hava durumunun önemi yok — Yandex Panoramalar’da trafik her zaman açık ve hava daima güneşli!

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: