1:22 pm - Perşembe Ocak 7, 2021

Resim Sıkıştırma Servisleri (Image Compression)

224 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
Resim Sıkıştırma Servisleri

Resim sıkıştırma servisleri (image compression) görsellerin görüntü ve renk kalitesini bozmadan boyutunu azaltan online sıkıştırma platformlarıdır. Ücretsiz olarak hizmet veren bu web tabanlı uygulamalar herhangi bir tarayıcı üzerinden online olarak kullanılmaktadır.

Resim Sıkıştırma Servisleri Neden Kullanılır?

Bir web siteniz varsa, online resim sıkıştırma yöntemiyle grafik ağırlığını azaltabilir, bant genişliğinde tasarruf ve web sayfasının daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Ya da e-posta göndermeden önce resimleri sıkıştırarak daha kolay yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal ağlarda sürekli olarak fotoğraf paylaşıyorsanızbu yöntemle hesabınıza daha hızlı yükleyebiliriniz.

 1  JPEGmini

JPEGmini, geliştirdikleri teknoloji ile görüntüleri JPEG formatına göre %80’e varan (5X) oranlarda daha fazla sıkıştırabilir, bunu yaparken de görüntüde gözle görülebilir bir bozulma meydana getirmiyor.

Sistem, 2 megapiksel ve üstü görüntü dosyaları üzerinde sıkıştırma açısından daha başarılı sonuçlar veriyor. ITU BT.500 standardına göre gerçekleştirilen testlerde % 100 zoom yapılan görüntülerde ve 200 DPI ile yapılan baskılarda bile sıkıştırma ayırt edilemiyor. Sisteme kayıt olduğunuzda toplu olarak resim yükleyebilirsiniz toplu yüklemeler yaklaşık 1 hafta kayıtlı tuttuktan sonra otomatik olarak silinir.

 2  TinyPNG – TinyJPG

TinyPNG ve Tiny JPEG .jpeg ve .png resim dosyalarını %70’ten fazla sıkıştırarak görsel boyutunu düşüren bir online resim sıkıştırma servisidir. TinyPNG/JPG görüntüdeki renk sayısını azaltır ve etkisi neredeyse hiç görünmez ama dosya boyutunda çok büyük fark yaratır. Tek seferde 20 resim yüklemenize izin verir.

Png (Portable Network Graphics) dosyası yüklediğinizde benzer renkler kombine edilmektedir. 24bit .png dosyası 8bit endeksli görüntülere çevirilir. Saydam (arkaplansız) olan dosyalara da %100 destek vermektedir. TnyPNG/JPG tarafından üretilen dosyalar mobil cihazlar dahil tüm cihazlarda ve tarayıcılarda sorunsuz görüntülenmektedir. WordPress ve Magento içerik yönetim sistemleri için oluşturulmuş eklentileride ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Eklentileri web sitenizde kullandığınızda yüklediğiniz görseller otomatik olarak sıkıştırılır. Daha önce medya kütüphanesinde bulunan tüm dosyaları da tek seferde toplu olarak sıkıştırabilirsiniz.

 3  Compressor.io

Compressor.io, görselin öncesi ve sıkıştırma sonrasında neredeyse hiçbir fark yaratmadan yüksek kalitede resim sıkıştırma işlemi gerçekleştirir. Yüklediğiniz görsellerin boyutu %90 oranında küçülür.

Ücretsiz olan ve sınırsız sıkıştırma imkanı sunan servis kayıplı ve kayıpsız olarak 2 tip sıkıştırma seçeneği sunmaktadır. Sadece .jpeg ve .png görsel dosyalarında kayıpsız sıkıştırma işlemi yapılır. Dosya boyutu sınırı 10MB’tır.

 4  Optimizilla

Optimizilla, .jpeg ve .png dosyalarının kalitesini istenilen düzeyde tutarak herhangi bir değişim olmadan boyutlarını minimum seviyeye düşüren online resim sıkıştırma servisidir.

Tek sefer 20 resim yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz tüm görseller 1 saat sonra silinir.

 5  Compress JPEG/PNG

Compress JPEG/PNG, birçok ayrı alan adı üzerinden hizmet veren online resim sıkıştırma ve dönüştürme servisidir. Sistem çok amaçlı olup Shirink PDF sıkıştırma, Pdf dönüştürücü ve resim dönüştürücü gibi birçok fonksiyon içermektedir.

Tek seferde 20 adet resim yüklekyebilir ve tek seferde arşiv olarak indirebilirsiniz. Manuel boyutlandırma ile dilediğiniz sıkıştırma oranı belirleyebilirsiniz.

 6  Smush.it

Smush.it, görüntüleri optimize eden Yahoo Developer Network çevrimiçi hizmettir. Kayıpsız sıkıştırma teknikleri kullanır, bu yüzden dosya boyutu görüntünün görünümünü ve görsel kalitesini değiştirmeden azalır.

1MB maksimum boyutu ile JPEG, GIF ve PNG dosyaları destekler.

 7  Compressnow

Compressnow, diğer sıkıştırma teknolojilerine göre görüntülerin sıkıştırma seviyelerinin belirlenebildiği kullanışlı bir web aracıdır.

Desteklenen dosya türleri şunlardır: GIF, JPG, JPEG, PNG

 8  PunyPNG

PunyPNG, resimlerin dosya boyutlarını azaltmak için çeşitli web optimizasyon teknikleri kullanır. Bu ilk görüntünün içeriğini analiz eder ve kullanmak için en iyi görüntü formatı rakamlar. Diğer sistemlere göre sıkıştırma oranı daha yüksektir.

Tek seferde 20 resim ve maksimum dosya boyutu 500KB’tır. JPG, GIF and PNG dosyaları desteklenir.

Loading...
5/5 - 1
You need login to vote.
UYARI: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.
Bir Cevap Yazın