seo-nedir

Seo Nedir?

SEO ingilizce “Search Engine Optimization” (Arama Motoru Optimizasyonu) arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmalardır.

SEO popülarite sağlama ve sitenizi arama motorlarının gözüne hoş gelecek hale getirme sanatıdır. SEO uzmanları bu popülariteyi doğal yollarla sağlamaya çalışır. Arama Motorları bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır. Yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

Arama motoru optimizasyonu da bir nevi pazarlama stratejisidir. Ürününüzü ön plana çıkarmayı hedefler. Reklamlardan farklı olarak daha uzun vadeli ve uzun süre etkili bir yatırımdır.

Google’da yükselme algoritması içinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmaz. Yapay çalışmaların sayıca fazla olması sıralamayı olumsuz etkiler hatta Google siteyi kara listeye alarak (banlayarak) arama sonuçlarında bulunmamasını sağlayabilir.

Arama motoru optimizasyonu sadece organik arama sonuçlarını etkiler. Google AdWords gibi ücretli veya “sponsorla sağlanan” sonuçlar üzerinde etkisi yoktur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir