5:53 pm - Salı Temmuz 22, 2019

Sibiryalı Bilimciler Dünyada Benzeri Olmayan Bir Aracı Geliştirdi

52 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
sibirya bilim haber

Sibirya’nın Tomsk kentinde çalışan bilimciler idrar yolu taş hastalıklarının tedavisi için benzeri olmayan aracı geliştirdi.

Araç böbrek taşları nano-impulsle kırıyor. Rusya Bilimler Akademisi Tomsk Dayanıklılık Fiziği ve Maddebilim Enstitüsü görevlileri bilimcilere göre, etkililiği ve güvenilir oluşu açısından dünyada benzeri yok

Günümüzde idrar yolu taş hastalıkları tedavisinin iki yolu var. Biri,ameliyat yoludur. Yani taşlar ameliyat yoluyla insan organizmasından çıkarılır. Diğeri az invazif etkileme yolu,yani neşter kullanmadan kristalik oluşukları etkileme yoludur. Etkilemenin direkt ve direkt olmayan türleri var. Tomsk Dayanıklılık Fiziği ve Madenbilim Enstitüsü yetkilisi Marat Lerner direkt olmayan etkileme istnilen kadar yetkin değil,dedi ve şöyle konuştu:

Vuruş dalgası hastanın vücudundan geçerek taşı, üzerine etki yapmakla kırıyor. Parçacıkları idrarla organizmadan çıkıyor. Bu tedavi yolu istenilen kadar yetkin değil. Çünkü vuruş dalgası insanın organlarından geçer.Bunun şeker hastalığı dahil olumsuz sonuçları olabilir.

Direkt etkileme daha yumuşak olur.İncecik sonda belli organlardan ya da açılan deliklerden organizmaya geçirilir ve aracılığılyla taş üzerine etki yapılır. Günümüzde lazer sondaları geniş çapta kullanılıyor. Ama bunlar gayet pahalı. Bir de böyle sondayla etkileme sürekli olmalı. Bundan başka travmaya yolaçabilir. Tomsk kentinde çalışan uzmanlar bu sorunlara çözüm getirmeyi başardı. Geliştirdikleri araç daha ucuz olmaktan başka fiziksel etkileme yolu prensip açısından başka. Marat Lerner,nanosaniyeli elektrik impulsleri taşın kırılmasını sağlar,diye izah ederek şunları söyledi;

Günümüzde bu araç, ameliyat süresi ve etkinliği açısından en yetkindir. Lazer aracı taşı buharlaştırdığı için ameliyat birkaç saat alır. Geliştirdiğimiz araçla yapılan ameliyat bir dakikadan az sürdüğü gibi etkisi daha az taravmalı. Doku lazer aracıyla delinir ya da yakılır.Geliştirdiğimiz aracın dokulara daha az zararı dokulur. Histoloji incelemeleri bunu gösteriyor.

Tomsk bilimcilerinin geliştirdikleri araç Rusya’nın kliniklerinde kullanılarak efektif olduğu öğrenildi. Rusya dışında da buna ilgi gösteriliyor. Ama dünya piyasasına sürümü için Avrupa sertifikasının alınması gerekir. Uzmanlar bu yıl ROSNANO korporasyonunun yardımıyla aracı bu sertifikanın alınması için gereken derecede yetkinleştirmek niyetindeir.

Kaynak: Rs Fm

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla