cinsel-islev-bozukluklari

Sık Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Sık Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir? Cinsel işlev bozuklukları erken boşalma, geç boşalma, iktidarsızlık (erektil disfonksiyon), vajinismus gibi sorunların genel adıdır ve evrensel olarak kabul gören bir tanımı yoktur.

Masters ve Johnson cinsel işlev bozukluğunu insan cinsel yanıt döngüsünde tatminkar cinsel uyarılma ve/veya orgazma ulaşmada yetmezliğe yol açabilecek herhangi bir aksama olarak tanımlarlar. Yani cinsel yaşamından tatmin olmama ve bunun sürekli olması haline cinsel işlev bozuklukları denir. Psikiyatrinin en temel kitaplarından biri kabul edilen DSM-IV de ise kişinin cinsel istek, beklentiler ve performansına yönelik tutumlarını etkileyebilecek etnik, kültürel, dini ve sosyal yapısı göz önünde bulundurulmak kaydıyla, cinsel yanıt döngüsünü belirleyen sürecin bozulması ya da cinsel ilişkide ağrı ile karakterize durumlar cinsel işlev bozuklukları olarak adlandırılır. Cinsel işlev bozuklukları sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması ile belirlidir. Cinsel işlev bozuklukları belirgin bir sıkıntıya ve çiftler arasındaki ilişkide zorluğa neden olurlar.

Cinsel yaşamımızda bazen isteksizlik, bazen uyarılma güçlüğü, bazen de karşı cinsle ilişkilerimizde çatışmalarımız gibi cinsel sorunlarımız olabilir. Ülkemizde çok farklı biçim ve düzeylerdeki cinsel sorunlarımızı gizleme konusunda çok güçlü bir eğilim vardır. Bu nedenle bireyler ve çiftler sıkıntıları hayatlarını zehir etmedikçe hekime başvurmazlar. Ve çoğu zaman da bu sorunlarımızı anlama ve tanımlamada güçlükler çekeriz. Unutulmamalıdır ki; çocukluk dönemi veya çok başarısız bir ilk cinsel deneyimden kaynaklanan korku, sıkılganlık, suçluluk ve aşağılık duygusu gibi psikolojik nedenler ve iç yasaklar insanlarda heyecan ve orgazma yol açan cinsel refleksleri sınırlamakta ve cinsel arzuyu azaltmaktadır.

Çiftler cinsel ilişkiye ilişkin sorunları kaygı verici bir durumuna geldiğinde doktorlarına danışmalılardır.

En Sık Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları

 1. Cinsel İsteksizlik – Cinsel İstek Azlığı ya da Yokluğu – Cinsel Soğukluk – Frigidity
 2. Cinsel İlişkiden Tiksinme
 3. Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu
 4. Satiriasis – Erkeklerde Cinsel Doyumsuzluk
 5. Nemfomani – Kadınlarda Cinsel Doyumsuzluk
 6. Cinsel İlişki Bağımlılığı
 7. İlişki Sonrası Sıkıntısı
 8. İktidarsızlık
 9. Cinsel Ağrı Bozukluğu – Ağrılı Cinsel Birleşme – Disparoni
 10. Erkekte Orgazm Bozukluğu
 11. Kadında Orgazm Bozukluğu
 12. Vajinismus
 13. Erken Boşalma

Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavi

 1. Psikoterapi
 2. İlaç Tedavisi
 3. Cinsel Terapiler ve Egzersizler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir