Trichomonas Vaginalis

Trichomonas Vaginalis Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Trichomonas vaginalis (trichomoniasis), trikomonas parazitinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Trikomonas vajiniti (vajinal enfeksiyonu) en yaygın viral olmayan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir. Trichomonas vaginalis, parazitik (protozoon) kamçılı bir organizma olup boyutu değişebilir ama genellikle yaklaşık 10 mikron uzunluğunda ve 7 mikron genişliğindedir. Genellikle oval veya armut gibi bir şekle sahiptir ancak vajinal epitel hücrelerine bağlandığında bir amoeboid şeklinde de bulunabilir. Kuluçka süresi 5 ila 28 gün olan enfeksiyon kadınlarda erkeklere göre daha fazla yaygındır ve olgun kadınların genç kadınlara göre enfekte olma ihtimali daha yüksektir. Tüm dünyada en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir. Küresel prevalansı kadınlarda %8.1 erkeklerde ise %1.0 olarak tahmin edilmiştir.

Bilgicik: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Dünya Sağlık Örgtü verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 3,7 milyon kişinin şu anda enfekte olduğu ve her yıl 5 ila 8 milyon yeni vakanın görüldüğü tahmin edilmektedir. Dünya çapında ise her yıl 160 – 180 milyon yeni vakaya rastlandığı tahmin ediliyor. Vaka toplamında klamidya ve gonore enfeksiyonlarından daha yaygın olarak görülmektedir. Enfeksiyon asemptomatik olduğundan etkilenen kişi sayısı daha çok olabileceği bildirilmiştir.

Trichomonas Vaginalis (Trichomoniasis) Nedenleri Nelerdir?

Trichomoniasis enfeksiyonunun nedeni trich denilen tek hücreli protozoan organizmadır. Cinsel ilişki sırasında genital temas yoluyla insandan insana geçer. Trich paraziti kadınlarda vücudun en sık enfekte parçası alt genital sistem (vulva, vajina veya üretra) ve erkeklerde ise en sık enfekte vücut parçası penisin (üretra) içindedir.

Trikomoniyazis İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Birden fazla partner ile cinsel ilişkiye girme
 • Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyon öyküsü
 • Önceki  trikomonas enfeskiyonu
 • Tanımadığınız biriyle prezervatif kullanılmadan ilişki kurma

Bilgicik: Afrika’da trichomoniasis prevalansı daha yüksek olabilir. T. vaginalis enfeksiyonu Afrika’lı çalışma popülasyonları arasında % 11-25 olarak tahmin edilmiştir.

Trichomonas Vaginalis (Trichomoniasis) Belirtileri Nelerdir?

Trichomoniasis (trich) genellikle herhangi bir belirti göstermez. Belirtiler kişi enfekte olduktan sonra ortaya genellikle 5 ila 28 gün sonra başlar. Bazı kişilerde ise bu belirtilerin görünmesi çok daha uzun sürebilir.

Kadınlarda en sık görülen belirtiler şunlardır:

Trichomonas vaginalis kadınlarda enfeksiyon sıklıkla (%85) asemptomatiktir yani herhangi bir belirtiye rastalnmaz. Pürülan akıntı ile vajinit belirgin semptomdur ve vulva ağrısı, serviks lezyonları, karın ağrısı, dizüri ve disparoni eşlik edebilir. Trikomonas paraziti ile enfekte olan hastaların yaklaşık %35 ila %40 arasında bel soğukluğu (gonore) bakterisine de rastlanmıştır.

 • Hoş olmayan bir koku ile beyaz, sarı, gri veya yeşil renkte olabilen ve genellikle köpüklü olan vajinal akıntı
 • Vajinal lekelenme veya kanama
 • Genital yanma ve kaşıntı
 • Genital kızarıklık ve şişlik
 • Her zamankinden daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Cinsel ilişki esnasında veya idrara çıkarken ağrı
 • Vajina ve çevresinde ağrı ve iltihap
 • Sık olmasada iç uylukta kaşıntı

Erkeklerde en sık görülen belirtiler şunlardır:

Enfeksiyon erkeklerde sıklıkla (%75) asemptomatiktir. Bazen, üretrit, epididimit ve prostatit oluşabilir.

 • Üretra (idrar yolunda) ince beyaz akıntı
 • İdrar yaparken veya boşalma sonrasında yanma
 • Her zamankinden daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Penis iç ve dış tarafında kaşıntı, tahriş
 • Ağrılı ve iltihaplı benis başı veya sünnet derisi (balanit)

Trichomoniasis Nasıl Teşhis Edilir?

Trikomonas enfeksiyonunun belirtileri diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara benzerdir. Bu yüzden tek başına belirtileri ile teşhis edilemez. Eğer bir enfeksiyon olabileceğinizi düşünüyorsanız bir fiziksel muayene ve laboratuvar testleri için doktorunuza görünün. Doktorunuz bir dizi test yaptıracaktır:

 • Mikroskop altında, kadınlar için vajinal sıvı numunesi ve erkekler için de üretral akıntı incelenir
 • Hücre kültürleri
 • Antijen testleri

Bilgicik: Bu parazit ilk olarak Fransız bilim adamı Alfred Francois Donne tarafından keşfedilmiştir. Aynı zamanda Kan Kanseri (Lösemi) de bu bilim adamı tarafından keşfedilmiştir.

Trichomoniasis ve Gebelik

Trich paraziti gebe kadınlarda benzersiz komplikasyonlara neden olabilir. Erken doğum veya düşük doğum ağırlığına sahip bir bebek doğurma olasılığı daha yüksektir. Nadir olmakla birlikte enfeksiyon doğum sırasında bebeğe de bulaşabilir. Yapılan bazı araştırmalarda hamilelik sırasında trich paraziti ile enfekte olunması durumunda doğacak olan çocuğun zihinsel engelli olma riski taşıdığı ileri sürülmüştür.

Tedavide etkin olarak kullanılan metronidazol ve tinidazole ilaçlarını gebelikte de kullanabilirsiniz. Hiçbir yan etki bildirilmemiştir. Eğer hamile iseniz ve trich veya başka herhangi bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun bu hem sizde hemde çocuğunuzda oluşabilecek komplikasyonları önleme açısından önemlidir.

Trichomonas Vaginalis Nasıl Tedavi Edilir?

Trichomoniasis antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Tedavi edilmeden enfeksiyondan kurtulmak pek mümkün değildir. Doktorunuz antibiyotik olarak Metronidazol (flagyl) veya Tinidazole (tindamax) reçete edebilir. Genellikle beş ila yedi gün boyunca günde iki defa ağızdan veya vajina içine fitil şeklinde alınır. Bunun yanında bazı kremler de mevcuttur. Bu antibiyotiklerin tedavisi hastaların yaklaşık %95’inde etkili olur. Metronidazol veya tinidazole antibiyotiklerini aldıktan sonra 24 saat boyunca hiç alkol almayın. Antibiyotiklerini içeriği ile alkol tepkimeye girer ve şiddetli bulantı, hızlı kalp atışı, kalp çarpıntısı, cilt kızarması ve kusmaya neden olabilir. Bazı insanlarda bu antibiyotiklere karşı alerji görülebilir bu durumda doktor başka alternarnatif bir antibiyotik önerebilir. İlaç kullanımından sonra anfeksiyon belirtileri yok olmaya başlar fakat belirti olmaması enfeksiyonun tamamen yok olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden tedavi süresinden sonra bir hafta boyunca cinsel temastan kaçınmak gerekir ve aynı tedaviyi partnerin de dahil edilmesi gerekir.

Trikomonas Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar kadınlarda pelvik inflamatuar hastalık (PID) yol açabilir. Bu hastalığın komplikasyonları olarak ta skar dokusu nedeniyle fallop tüpü tıkanıklığı, kronik karın veya pelvik ağrısı veya kısırlığa yol açabilir. Erkeklerde ise idarar etmekte güçlük, gonokokal olmayan üretrit, prostatit, balanopostit, epididimit, genitoüriner iltihabı hastalıklarına ve kısırlığa yol açabilir.

Trichomoniasisin Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Trikomonas vajiniti ile olası bazı komplikasyonlar görülebilir. Bunlar:

Kadınlarda
Servikal erozyon, servikal kanser, kısırlık, adneksit, tüp içinde irin toplanması (pyosalpinx) ve rahim iltihabı (endometrit)’e neden olabilir. Gebe olan kadınlarda ise düşük doğum ağırlığı ve erken doğumla sonuçlanabilir. Akut enfeksiyonlar ağır kaşıntı ve vajinit ile karekterizedir. Ayrıca idrar yapamama, mukozada kanamalı lekeler (hastaların %2’sinde) görülebilir. Rahim ağzı (serviks) tipik olarak çilek şeklinde görünür bu çilek serviks olarak tanımlanır. Jinekolojik muayene sırasında normalde 3.8 – 4.5 arasında olan vaginal akıntıdaki PH değeri 4.5’un üzerine çıkar. Enfeksiyon kadınların ürogenital sistemde uzun süre devam edebilir ve tedavi edilmediği takdirde organizmalar alt ürogenital yolda süresiz hayatta kalabilir.

Erkeklerde
Enfekte olan erkeklerde prostat, seminal vezikül problemleri ve epididim iltihabı da mevcut olabilir. Erkeklerde komplikasyonlar nadirdir ancak dizüri, gonokokal olmayan üretrit, prostatit, balanopostit, epididimit, genitoüriner iltihabı hastalıklarına ve kısırlığa yol açabilir. Ayrıca hem erkek hem de kadınlar için HIV yakalanma riskini artırabilir.

Trichomoniasis Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

 • Cinsel ilişki sırasında lateks prezervatif kullanın
 • Enfekte olunduğunda her iki eşinde aynı zamanda tedavi görmesi gerekir
 • Tedavi süresince en az bir hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir