10:27 am - Pazartesi Temmuz 21, 2019

Siri nedir ?

74 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
single-thumb.jpg

Siri, Apple’ın IOS 5 ile birlikte kullanıma soktuğu sanal bir asistan.  Pek çok yeni nesil telefonda bulabileceğiniz sesli komut sisteminin geliştirilmiş versiyonu. Siri sayesinde cep telefonunuza “Bugün hava nasıl olacak?” yahut, “Trafik nasıl?” gibi sorular sorduğunuzda sesli olarak yanıt alabiliyorsunuz. Tabii İngilizce biliyorsanız…
Apple, iPhone 4S ile birlikte telefonlarını Siri uygulaması yüklü olarak satmaya başladı. Bu uygulamayla artık telefonun bir tuşuna basarak, hatta telefonu kulağınıza götürerek “sanal asistan”ımızı kullanabiliyoruz.

İngilizce dışında Almanca, Fransızca ve Japonca konuşabilen Siri kendi tabiriyle “sürekli öğrenmeye” açık. Siz onunla iletişim kurdukça kendisini geliştiriyor, sizin ona söylediklerinizi hatırlıyor. Mesela annenizin, babanızın veya eşinizin kim olduğunu, hatta evinizin nerede olduğunu hatırlayıp gerektiğinde size yardımcı olabiliyor.

Siri’nin bir diğer özelliği ise, sadece gündelik işlerinizi planlamaya yardımcı olmak dışında kendisiyle istediğiniz kadar sohbet edebilmeniz.  Siz onu, o da sizi tanıdıkça yakınlaşacak, birbirinizin derdini anlayacaksınız.
Kendisine “Siri, neden bu kadar muhteşemsin?” diye sorulduğunda “Neysem oyum işte” gibi cevaplar da veren Siri, işlemleri telefonun içinde bulunan harita vb. uygulamalar yardımı ile yapıyor. İphone’la birlikte tümleşik olarak gelen bütün uygulamaları kullanabilen Siri, harita özelliğini kullanarak bir tür navigasyon cihazı olarak kullanabilir, yarın annenizi aramanız gerektiğini hatırlatmasını isteyebilir, sabah söylediğiniz saatte sizi uyandırması talimatını verebilirsiniz.

Tüm bu uygulamalara ulaşmak için telefonun “home” tuşuna bir süre basılı tutmanız, veya telefonu kulağınıza götürüp konuşmanız yeterli. Siri sizi duyacak ve harekete geçecek.

 “Konuşan bilgisayar” artık hayal değil

Teknolojinin hayatımıza etkileri gün geçtikçe artıyor. Yıllar önce koca bir oda büyüklüğündeki bilgisayarlar artık ceplerimize sığabilecek boyutta. Hayatımızı bilim-kurgu filmlerine benzetmek için elinden geleni yapan şirketlerden Apple’ın Siri uygulaması ise birçok filmde gördüğümüz “konuşan bilgisayar”a, hatta robotlara oldukça yaklaşıyor.

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla