2:04 pm - Pazar Temmuz 3, 4557

Sony’den Ultra HD Fotoğraf Makinesi

110 Görüntüleme adminc 0 Yorum
Tweet
sony 4k ultra hd

Sony’nin geliştirdiği yeni aynasız fotoğraf makinesi, 4K yani Ultra HD formatında video kaydı yapabiliyor. A7s adlı yeni model zifiri karanlıkta bile fotoğraf çekebiliyor.

Video kayıt edebilen cihazların çözünürlüğünün giderek arttığı günümüzde 4K adı verilen Ultra HD yaygınlaşıyor.Video kameralar ve cep telefonlarından sonra bu formatı destekleyen fotoğraf makineleri de piyasaya sürülmeye başladı.

Bu alandaki ilk örnek GH 4K modeli ile Panasonic’ten gelmişti. Şimdi de Sony 4K video kayıt edebilen ve aynasız kategorisindeki yeni modeli A7s’i duyurdu. ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen NAB fuarındaki bir basın toplatısında tanıtılan yeni model 12.2 Megapiksel çözünürlük sunuyor.

ISO değerinin üst sınırı 409.600 gibi bugüne kadar ulaşılabilen üst rakamları da geçen fotoğraf makinesi, full frame adı verilen tam boyutlu (24×36 mm) bir sensör kullanıyor. Bu kadar yüksek bir ISO değeri ise çok az ışıklı bir ortamda bile fotoğraf çekilebileceği anlamına geliyor.

4K video harici cihaza kayıt ediliyor

A7s, üzerindeki HDMI çıkışı ile harici bir cihaza 4K video kaydı yapabiliyor. Yani üzerindeki bellek kartına değil ek bir cihaza ihtiyaç duyuyor. Fiyatı açıklanmayan fotoğraf makinesinin sadece gövdesinin 2000 dolar civarında olması (ABD fiyatı) bekleniyor.

4K yaygınlaşıyor

Günümüzde yaygın olarak kullanılan Full HD yani 1920×1080 piksel çözünürlüğün 4 katı daha yüksek kalite sunan 4K yani Ultra HD formatında kullanılan çözünürlük 3840×2160 piksel. 4K video oluşturmak için bu formatta kayıt yapabilen bir cihaza (fotoğraf makinesi, video kamera ya da cep telefonu) ihtiyaç var. Piyasada 4K desteği sunan video kamera, fotoğraf makinesi ve cep telefonu örnekleri (çok yaygın olmasa da) bulunuyor. Önümüzdeki aylarda bu çözünürlüğün daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Kaynak: Rs Fm

 

Processing your request, Please wait....
Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Teknoloji Haberleri - Güncel Webmaster Portalı - mainpc.net and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla