xoops

Xoops – Ücretsiz İçerik Yönetim Sistemi

Xoops ücretsiz içerik yönetim sistemi (eXtensible Object Oriented Portal System yani Nesne Yönelimli Genişleyebilir Portal Sistemi), hem nesnel hem de genişleyen birimleri bir arada taşıyabilen bir yazılım sistemdir. Zuups diye telaffuz edilir.

XOOPS esas itibariyle bir CMS’dir. XOOPS, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir sistemler bütünüdür. Bu sistem içerisinde bir portalda olması gereken her şey bulunmaktadır. Forum, linkler, download, anket gibi birçok CMSde neredeyse standart olarak verilen bu bileşenler XOOPS’ta gelişmiş bir halde yer alır. Sistem içerisinde bulunan modül ve temaların kurulumu, işlevsel hale getirilmesi kolaydır.

XOOPS kurabilmek için Apache ve IIS (sistemin üzerinde çalışabileceği bir sanal sunucu), PHP ve MySQL dil ve veritabanı programlarına ihtiyaç vardır. Yerel bilgisayarda sistemin PHP, MySQL’den anlaması için PhpTriad, EasyPHP gibi programlar kullanılarak çalışılabilir.

XOOPS, temel yapı olarak modüllerden oluşur. Modül sistem üzerinde belli işler yapan ve bunu hem ziyaretçiye bildiren, ziyaretçiden tepki alan, admine bunları ulaştıran kodlar bütünüdür. Örneğin forum, haberler, bağlantılar bunların hepsi sistem üzerinde kullanılan modullerdir. Türkçe dil paketini burdan indirebilirsiniz.

XOOPS, açık kaynak kodludur. Bu sayede XOOPS sistemi birçok modül script ve tema kazanmıştır.

Xoops Özellikleri

  • İstekleriniz doğrultusunda genişletilebilir, esnek bir yapısı vardır
  • Açık kaynak kodludur
  • Php tabanlı bir sistemdir, Mysql veritabanını kullanır
  • Çoklu dil desteği vardır
  • SEF (Search Engine Friendly URLs) Arama Motoru dostu uzantılar destekler
  • Çok yönlü erişim kontrolü ve izinler sistemi
  • Modül yapısı sayesinde site çok fonksiyonlu kullanılabilir

s_download s_livedemo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir