Anakart Nasıl Yapılır?

Anakart Nasıl Yapılır? Anakartlar devre tabakalarının birleşiminden oluşur. Bu tabakaların basılmasıyla birlikte artık makineler bu tabakaların üzerinde işlem yapmaya hazır durumdadır. Anakartın üretim aşamasındaki en eğlenceli tarafı her bir kapasitörün anakarta doğru bir şekilde entegre edilmesi işlemidir. Ancak bu işlemin olabildiğince çabuk ve doğru bir şekilde gerçekleşmesi son derece önemli…

Pick-and-place makinesi (al ve yerleştir) işte bu aşamada devreye girer ve bu işlemi olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleştirerek anakartı bir diğer aşamaya taşır. Zaten dikkat edileceği üzere üretim esnasında insan eli pek kullanılmamakta, daha çok robotlar bu iş için tercih edilmektedir.

Eğer bu bileşenlerden biri doğru bir şekilde yerleştirilmezse, anakartın tamamı kullanılmaz hale gelir ki, bu da üretimin daha en başından başarısız olduğu anlamına gelir. Bu nedenle makine bu işlemi bitirdikten sonra tekrar kontrol ederek, işlemi doğrular.

Ayrıca anakartların yapımında kullanılan yapışkanın da oldukça dayanıklı olması gerekir. Böylece board‘un üzerine entegre edilen bileşenler kaza eseri düşmeyecektir. Yapışkanın kullanılabilmesi için neredeyse 200 dereceye varan bir sıcaklık değerine ulaşılması gerekiyor.

Bu aşamadan sonra robotlar yerlerini insan gücüne bırakıyor. Resimde görmüş olduğunuz kadın çalışanlar bir sıra halinde makinelerin başında çalışıyor ve birinin yaptığı işlemi diğeri de eline alarak kontrol ediyor. Böylece bir çalışan yüzünden anakartın defolu bir şekilde bir sonraki adıma geçmesinin önüne geçiliyor.

Yapılan iş çok hassas olduğu için çalışanların yüksek sesle konuşması kesinlikle yasak ve fabrikanın duvarlarında bolca “Sessiz ol ve işini yap” uyarılarını görebilmek mümkün.

Montaj bölümüne ulaşan anakartlar son kez elden geçer ve bu aşamaya kadar başarıyla gelmiş olan anakartlar bir yana ayrılırken, defolu ürünler ise bu aşamadan sonrasını göremez.

Anakartın üzerinde bulunan yongaları sıcağa karşı muhafaza eden soğutucular ise artık tek tek anakartlara eklenmeye başlanır. Bu, aynı zamanda montaj aşamasının da son kısmıdır.

Yapılan bu işlemleri izlemek için ;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir