En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları (Free Antivirus Software)

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları (Free Antivirus Software)

En iyi ücretsiz antivirüs programları (free antivirus software) listesinde en çok kullanılan popüler ücretsiz antivirüs yazılımları yer almaktadır. Listede yer alan antivirüs programları ile tüm tehlikeli yazılımlardan herhangi bir ücret ödemeden korunabilirsiniz. Ücretsiz antivirüs programları veya lisanslı olarak satın alabileceğiniz bir güvenlik yazılımı ile kötü amaçlı yazılım ve virüslerden korunmadığınız taktirde bilgisayarınız zarar görebilir veya kişsel bilgileriniz ele geçirilebilir. Ülkemizda lisanslı antivirüs kullanıcı sayısı azdır ve kullanıcılar genelde ilegal download sitelerinden indirmiş oldukları editlenmiş yazılımlarla bilgisayarlarını korumaya çalışmaktadır. Portable olarak hazırlanan bu yazılımların içine başka yazılımlar da yüklenmiş olabilir. Bu yüzden bu yazılımlar yerine kullanışlı ve milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta olan ücretsiz antivirüs programları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Antivirüs Nedir?

Öncelikli olarak belirli kötü amaçlı yazılım kodlarını veya kötü amaçlı yazılım ailesini belirleyebilen ve bunları aktifleşmeden durduran, silen ve bunlar hakkında hem online hem de çevrimdışı olarak güvenlik veritabanını içeren güvenlik yazılımlarıdır. Bu yazılımlar virüs, malware, spyware, solucan ve trojanlere karşı bilgisayarınızı korur.

Antivirüs Motoru Nedir?

Antivirüs motoru gerçek zamanlı olarak kötü amaçlı yazılım koruması için bellek, önyükleme sektörleri, ağ sürücüleri, sabit disk, çıkarılabilir diskler veya harici ağ trafiğini (internet) tespit eden tarama için çekirdek bileşenidir.

Ücretsiz Antivirüs Programları Listesi

Biz okuyucularımız için alternatif olarak kullanabileceğiniz en popüler ücretsiz antivirüs programlarını inceledik, aşağıdaki listeden istediğinizi indirebilirsiniz. Programları direkt program dosyası (.exe) yerine kaynak siteye yönlendirilmiştir.

 1  Avira Free Antivirüs

Avira Free, uzun yıllardır bilgisayar kullanıcılarına ücretsiz olarak hizmet veren bir güvenlik yazılımıdır. Ücretsiz antivirüs programları arasında en çok tercih edilen ve en başarılı yazılımlardan biridir. Virüslerin yanı sıra bilgisayarınızı; casus yazılımlardan (spyware), reklam araçlarından (adware), truva atlarından (trojan), solucanlardan (worm) ve rootkitlerden korur.

 2  AVG Free Antivirüs

AVG Anti-Virus yıllar boyunca birçok değişiklik geçirdi ama kişisel kullanıcılar için halen en kullanışlı ücretsiz antivirüs programlarından biri. Ücretsiz bir güvenlik aracı olmasına rağmen AVG Anti-Virus herhangi bir ücretli antivirüs uygulaması kadar iyi. Sizi virüslerden, spyware’den, korsanlık yazılımlarından ve istenmeyen mesajlardan koruyan bir çok modüle ve aynı zamanda arama sonuçlarını ve web bağlantılarını kontrol edip güvenli olduklarını onaylayan ek bir koruma tabakası olan LinkScanner’ı da içeriyor.

 3  Avast Free Antivirüs

Avast Free, 150 milyonu aşan ve her gün aralarına yenileri eklenen kullanıcı sayısıyla en popüler antivirüs programlarından biridir. Zararlı yazılımlara karşı anlık olarak sizi koruyan farklı sekiz koruma kalkanına sahiptir. Bu nedenle geniş kapsamlı bir arayüze sahiptir. Gelişmiş tarama ve algılama teknolojisi, reklam içeren yazılımları tanıması, hızlı tarama ve sık güncelleme özelliklerini bünyesinde barındıran ücretsiz bir antivirüs yazılımıdır. 64-bit desteği de vardır.

  BitDefender Free Edition

BitDefender Antivirus Free Edition, ücretsiz bir virüsten koruma yazılımıdır. Bilindiği üzere birçok bilgisayar güvenliği üreticisinin ücretsiz virüsten koruma yazılımı bulunmaktadır. Lakin ücretsiz olarak sunulduklarından güvenliğiniz için temel teşkil eden özelliklere sahip değillerdir. BitDefender Antivirus Free Edition, bu durumun aksine genelde ücretli yazılımlarda bulunan son derece önemli özelliklerle sunulmaktadır.

  Baidu Antivirüs

Baidu Antivirus, Pekin’in en büyük web şirketi tarafından çıkarılan bir güvenlik yazılımıdırı. Bu ücretsiz sürümü bilgisayarınız için mükemmel bir koruyucu. Baidu’ya geri bildiriminizi gönderip, son sürümün özelliklerinin değiştirilmesi ile ilgili yardımcı bile olabilirsiniz. Virüsleri bulup etkisiz hale getirmek için tüm önemli özellikleri içeriyor.

  Comodo Free Antivirus

Comodo AntiVirus, olası virüs yayılıma karşı bilgisayarınızı sürekli olarak koruyarak gerektiğinde temizleme işlemi gerçekleştirir. Virüsleri sadece tespit edip bildirmekle kalmayan Comodo AntiVirus, kendisine has teknolojisiyle zararlı yazılım ve uygulamaları kontrol altına alır.

  Kingsoft Free Antivirus

Eğer bilgisayarınızı sürekli güvende tutmak ve virüsleri anında tespit ederek temizlemek isterseniz Kingsoft Antivirus ihtiyacınız olan korumayı size sunacak ücretsiz bir antivirüs programıdır. Programın en önemli özelliği bulut servisi temelli bir bulut antivirüs programı olmasıdır. Kullandığı bulut veritabanı sürekli güncel olan virüs tanımlama bilgilerini içermektedir. Program bu özelliğinin de yardımıyla düşük sistem yükü oluşturmaktadır ve oldukça hafiftir.

 8  Microsoft Security Essentials

Her yeni Windows işletim sistemi yüklemesinde varsayılan olarak Windows Defender yer alır fakat eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız virüslere, casus yazılımlara ve diğer kötü yazılımlara karşı korunmanıza yardımcı olması için Microsoft Security Essentials’ı kullanabilirsiniz. Evinizde veya küçük ölçekli işletmenizde kullandığınız bilgisayarlarınız için gerçek zamanlı koruma sağlar. Yüklemesi ve kullanması kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Arka planda sessizce ve etkili bir şekilde çalıştığından, kesintiler ve güncellemeler konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

 9  Panda Free Antivirus

Eski adı Panda Cloud Antivirüs olan Panda Free Antivirus daha hızlı tarama ve akıllı teknolojisi ile detaylı analiz yapma konusunda oldukça iddaalı bir program. Program bilgisayarınızı kasmadan arkaplan’da çalışarak zararlı olabilecek bütün kötü niyetli yazılımları ve işlemleri anında engeller, bu sayede bilgisayarınıza virüs girmesi ve hacker saldırıları ile kişisel bilgilerinizin çalınmasını engeller.

 10  Ad-Aware Free Antivirus

Ücretsiz bir antivirüs yazılımı olan AdAware, klasik bir antivirüs programının çalışma prensipleriyle reklam ve kötü amaçlı yazılımlar ve kimlik hırsızlığına karşı koruma sağlar. Programda ayrıca gelişmiş ve hızlı bir kötü amaçlı yazılım ve virüs algılama özelliği bulunmaktadır. AdAware, sizi kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden korur ve web sitelerini bloke ederek gerçek zamanlı bir koruma sağlar.

Kullanabileceğiniz Diğer Ücretsiz Antivirüs Yazılımları

 1  HerdProtect

HerdProtect programı bilgisayarınız için ücretsiz bir online kötü amaçlı yazılım tarayıcısıdır. Yazılım 68 popüler ve etkili anti-virüs yazılımının arama algoritmalasını kullanarak bilgisayarınızı tarar. Yazılım online bulut sunucusuna bağlanır ve size farklı anti-malware yazılımlarından en son sonuçları sağlar.

 2  Immunet Free Antivirus

Immunet AntiVirus virüs, malware ve çevrimiçi tehditlere karşı bilgisayarınızı korumak için kullanışlı ve ücretsiz bir antivirüs yazılımıdır. Immunet Free Antivirus hafif bir uygulamadır ve gerçek zamanlı koruma sağlar. Virüs tanımlarını güncellemek için Immunet Cloud’a bağlamanız gerekir.

 3  VirCleaner (Virus Removal Tool)

VirCleaner bilgisayarınızdaki zararlı yazılımların kaldırılmasını sağlayan ücretsiz bir araçtır. Bu özgür yazılım kurulum gerektirmez ve sisteminizde diğer antivirüs yazılımları ile uyumlu çalışmaktadır.

 4  ZoneAlarm Free Antivirus

ZoneAlarm free antivirus software bilgisayarınız için ücretsiz bir antivirüs ve güvenlik duvarı yazılımıdır. ZoneAlarm yazılımı internetten gelen tehditlere, bilgisayar korsanlarına, kimlik avcılarına, solucanlar, truva atları, casus yazılımlar ve virüslere karşı bilgisayarınızı korur. ZoneAlarm bilgisayarınızı otomatik olarak haftada bir kez tarar ayrıca aynı zamanda manuel tarama da yapılabilir.

 5  Roboscan

Roboscan çok katmanlı algılama sistemi ile tam koruma sağlayan ücretsiz bir antivirüs yazılımıdır. Gerçek zamanlı olarak size antivirus ve antispyware koruması sunuyor. Aynı zamanda sistem durumu tarayıcısı, gizlilik tarayıcısı, koruma ve güvenlik duvarı koruması içerir. Roboscan gerçek zamanlı olarak bilgisayarı 7/24 korur. Tüm erişilen dosyaları, web sayfalarını, e-posta, dosya ve anlık mesajlaşma yazılımı dosyalarını ve internette sörf yaparken virüslere ve zararlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı korur.

Uyarı: Bazı ücretsiz antivirüs programları kurulum sırasında toolbar veya başka yazılımlar yüklemeye çalışabilir ve tarayıcıların ana sayfasını değiştirebilir bu yüzden yükleme yapmadan önce özel – gelişmiş kurulum seçilmenizi ve burda yer alan yazılımlara ait seçili kutucukları kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir