Korku Dizileri Tavsiyeleri (Horror Tv Series)

Korku Dizileri Tavsiyeleri (Horror Tv Series)

Korku dizileri tavsiyeleri listesinde dünya genelinde milyonlarca izleyici kitlesine sahip olan en popüler korku dizileri sıralanmıştır. Türkiye’de de oldukça geniş bir kitle tarafından takip edilen bu korku dizilerinin tamamı yabancı yapımlar ve çoğu sadece Türkçe altyazılı olarak izlenilebiliyor. Birkaç dizi için Türkçe dublaj çalışması yapılmasına rağmen bunların popüler sesler tarafından seslendirilmediği ve aynı etki yakalanamadığı için takipçiler genellikle Türkçe altyazılı olarak izlemeyi tercih edilmektedir. Genel olarak korku, dram, suç, gerilim ve kıyamet sonrası konularını işleyen bu dizilerin bazıları korku ve komediyi bir arada kullanmıştır.

The walking dead, fear the walking dead, supernatural, the vampire diaries ve diğer dizilerdeki Vampir, yaratıklar, hayaletler, ruhlar ve zombilerin dünyasına sizde adım atmak isterseniz listemizdeki dizileri takip edebilirsiniz.

Popüler Dram – Gerilim ve Korku Dizileri Listesi

the walking dead

The Walking Dead (Yürüyen Ölüler), 2010’da yayınlanmaya başlayan bir Amerikan korku, dram ve suç dizisidir. Frank Darabont tarafından geliştirilen dizi Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard’ın The Walking Dead adlı çizgi romanına dayanmaktadır. Dizinin başrolünde şerif yardımcısı Rick Grimes (Andrew Lincoln) yer almaktadır. Rick, bir suçluyu takip ederken silahla vurulur ve hastahaneye kaldırılır. Uzun bir süre komada kalan Rick komadan uyandığında hastahanenin boş olduğunu ve heryerde cesetlerin olduğunu fark eder. Ailesini bulmak için yola çıkar ve diğer sağ kalan gruplarla karşılaşır. Kısa zaman içinde kendisine bir grup toplayan Rick Grimes ve ekibi ormana doğru koyulup hayatta kalmak için kıyasıya bir mücadeleye girer. Grup her fırsatta ekibin dinamiğini etkileyen, değiştiren yürüyen zombilerin korkusu ile yüzleşmekte ve hayatta kalmak için mücadele etmektedirler.

 2  Fear the Walking Dead

fear the walking dead

Fear the walking dead dizisi reyting rekortmeni the walking dead’in ara / yan dizisidir. Dizi, the walking dead’in aksine zombi istilasının sonrasını değil olayların başlangıcını anlatmaktadır. Zombi kıyametinde hayatta kalmayı başarıp, hem insanlara hemde yürüyen ölülere karşı yaşam mücadelesi veren farklı karakterler ekranlara gelecek. Başrollerde Cliff Curtis, Kim Dickens, Frank Dillane ve Alycia Debnam Carey var.

 3  Supernatural

supernatural

Evlerinin yandığı şüpheli bir yangında, annelerinin ölümünden sonra, Sam ve Dean Winchester yaşları büyüdükçe babaları ile yollarda bir hayat yaşamaya başlarlar. Yıllar geçer ve bir av sırasında kaybolan babalarını bulmak için kardeşler bir araya gelirler.

Ancak, babaları normal bir avcı değildir: o hayaletler, vampirler, ve ruhlar gibi doğaüstü yaratıkları avlar ve aynı şeyi oğullarına da çok küçük yaşlardan itibaren öğretmiştir. Yol boyunca, Sam ve Dean, masum insanları yaratıklar ve hayaletlerden kurtarmak için büyük bir mücadeleye girerler ve babalarının nerede olduğuna dair ipuçlarını toplarlar.

 3  American Horror Story

american horror story

Ryan Murphy ile Brad Falchuk tarafından yaratılan bu seri, Amerikan korku ve drama televizyon serisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Antoloji serisi olarak tanımladığımız bu dizi türünde her sezonda, farklı bir dizi karakter ve mekâna sahip olması dikkat çeker. Bu tür aslında “başı, ortası ve sonu” olan bir öyküye sahip, bağımsız bir mini dizi olarak tasarlanır.

Dizinin konusunda perili ev, akıl hastanesi ve cadı meclisi gibi pek çok mekânda klasikleşmiş korku hikâyelerinin işlendiğini görürüz.

 4  Penny Dreadful

penny dreadful

Penny Dreadful, korku, psikoloji ve dramayı bir arada işlemiştir. Bildiğimiz ünlü ve korkutucu karakterleri bir araya getirmiştir. Dr. Frankenstien ve canvarları, Dorian Gray ve Dracula’nın romanındaki ikonik karakterleri de dahil olmak üzere Viktorya Londra’sında yer alacaklar. Kısacası bizleri korku dolu dakikalar beliyor olacak. Penny Dreadful, kadrosu da ses getirecek cinsten.

 5  Stranger Things

stranger things

Stranger Things, Duffer Kardeşler tarafından yaratılan Amerikan bilim kurgu dizisi. Dizide kaybolan arkadaşlarını arayan üç çocuk ve onlara yardım eden, doğaüstü güçlere sahip bir kızın başından geçen olaylar anlatılıyor.

 6  Hemlock Grove

hemlock grove

Hemlock Grove bir orijinal Netflix korku-gerilim dizisidir. Eli Roth’un yapımcılığını üstlendiği dizi Brian McGreevy ve Lee Shipman tarafından geliştirilmiştir. McGreevy’in aynı isimli romanına dayanmaktadır.

 7  Ash vs Evil Dead

ash vs evil dead

Filmin kahramanı Ash (Bruce Campbell) şeytanlarla büyük bir mücadele içerisine girer ve ölülerin kitabını yakarak, güneşin de doğması ile şeytanları yok eder. Şeytanların elinden tek kurtulan Ash’tır. Kabusun bittiğini zannederek kulübeden dışarı çıkar fakat iblis hala Ash’ın peşindedir.

Dizi, klasik korku filmi Evil Dead serisinin uzun zamandır beklenen devamı niteliğinde olacak. Ash Williams (Bruce Campbell) Evil Dead teröründen 30 yıl boyunca kaçmasına rağmen testeresini eline alarak şeytan avlama macerasına devam edecektir. Şeytan “Deadite” tüm insanlığa veba gibi bulaşmış, insanlığı yok etmekle tehtid etmektedir. Ash insanlığın tek umudu haline gelir ve nihayet şeytanlarla yüzleşmek zorunda kalır.

 8  The Vampire Diaries

the vampire diaries

Fantastik dizi dalında ilk sıralarda yer alan The Vampire Diaries Amerika yapımına ait olan bir dizidir. Büyük bir izleyici kitlesine sahip olan bu dizide korku ve gerilim sahnelerinin yanı sıra romantizm ve dram faktörleri de bir hayli ön plandadır. Ayrıca sırlarla dolu olan bu dizi sayesinde zihnimizi zorlayarak bulunan gizemleri çözmeye çalışabiliriz.

Dizinin başrol oyuncularından olan Elena Gilbert bir kaza sonucunda annesi ve babasını kaybetmiştir. Kardeşi ile bu hayatta yalnız kalan Elena teyzesiyle beraber yaşamaya başlayarak hayatının seyrini değiştirmiştir. Yaşadığı kasabaya gelen Stefan Salvatore’ın farklı olmasından etkilenen Elena bu adamı araştırmaya başlar. Yaptığı araştırmalar sonucunda büyük bir gerçekle karşı karşıya kalır. Vampir olduğunu öğrendiği bu adam ile büyük bir aşk yaşamaya başlayan bu kadının arkadaş çevresinde gelişen birçok olayda hayatlarını etkilemektedir. Ayrıca Elena görsel ikiz olduğu için Stefan’ın erkek kardeşi de Elena’ya karşı bir ilgi duyar ve aralarında büyük bir aşk üçgeni oluşur. Keyifle izleyeceğimiz The Vampire Diaries dizisi sayesinde çok eğlenebiliriz.

 9  The Originals

the originals

The Originals The CW tarafından 3 Ekim 2018’te yayınlanmaya başlanan Amerikan televizyon dizisi. Aynı zamanda The Vampire Diaries (Vampir Günlükleri) dizisinin bir yan ürün’üdür. Seri vampir Klaus Mikaelson kendisi ve ailesi New Orleans’in doğaüstü politikalarından ötürü karmakarışık durumunu konu alır.

 10  Grimm

grimm

Portland polisi Nick Burkhardt birçok korkunç olay yeri görmüş olmasına rağmen, görmeye başladığı tuhaf görüntülere hazırlıksız yakalanır; Nick görünüşte gayet normal olan insanların bir anda korkunç canavarlara dönüştüklerini görmektedir. Hayattaki tek akrabasının ziyaretiyle gerçeği öğrenen Nick doğaüstü yaratıkları görebilme yeteneğini ailesinden miras almıştır. Bir “Grimm” olarak, insanlarla mitolojik varlıklar arasındaki dengeyi korumakla görevlidir. Değişmiş “Büyük Kötü bir Kurt” (Blutbad) olan Monroe en yakın dostu ve ortağı olur.

Halk hikayelerinden derledikleri masallarla ünlü olan Grimm Kardeşler’in karakterlerinden esinlenen dizi, bir fantastik polisiye. Cinayet masasında polis dedektifi olan Nick Burkhardt, günün birinde durup dururken güzel bir kadını cadı, sıradan bir adamı ise trol olarak görmeye başlar. Sonradan bir Grimm olduğunu öğrenen Nick, meziyetinin insan kılığındaki doğaüstü yaratıkları görmek olduğunu anladığı andan itibaren, bu yaratıkların zararlı olanlarını avlamaya başlayacaktır..

 11  The Strain

the strain

The Strain dizisinin konusu Chuck Hogan ve Guillermo del Toro’nun birlikte yazdıkları aynı isimdeki kitaplarından esinlenerek beyazperdeye aktarılmıştır. Dizide hızla yayılan bir vampir virüsü ve bu virüsü araştıran doktorun hikayesi anlatılıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Corey Stoll, Sean Astin, David Bradley, Kevin Durand ve Mia Maestro gibi başarılı isimler yer alıyor.

 12  Outcast

outcast

Serseri Robert Kirkman’ın aynı isimli çizgi romanına dayanan bir Amerikan korku – drama dizisidir. 10 Bölümlük ilk sezonu Cinemax’dan 3 Haziran 2021 da başlamıştır. Şeytan tarafından kandırılmış insanların özelliklerini anlatan olağanüstü bir dizidir.

The Walking Dead’in efsane yaratıcısı Robert Kirkman yine bir çizgi roman uyarlamasıyla karşımızda. İlk bölümün senaristliğini de yapan Kirkman, zombilere yaptığı inanılmaz etkiyi bu defa şeytani ve kötü ruhların gizemli dünyasına taşıyor. Sonucunda ise alışkın olduğumuz şeytan çıkarma hikayesi başka bir boyuta taşınıyor. Çocukluğundan itibaren şeytani bir güç tarafından rahatsız edilen Kyle Barnes’ın (Patrick Fugit) hikayesini izleyeceğimiz dizi, tıpkı The Walking Dead gibi korku/gerilim elementlerini hikayenin dış motifleri olarak sunarak, insan ilişkileri ile psikolojilerine odaklanıyor. Fugit’in yanı sıra Philip Glenister ve Wrenn Schmidt’in rol aldığı yapım yaz döneminin kaçırılmaması gereken, en çok konuşulacak dizilerinden bir tanesi.

 13  Z Nation

z nation

Z Nation Syfy kanalında yayınlanan Karl Schaefer ve Craig Engler tarafından yaratılan ve The Asylum tarafından geliştirilen bir Amerikan korku, komedi, drama, kıyamet sonrası dizisidir. Zombi istilasını alaycı ve abartılı görsel efektlerle sunan diziyi boş zamanınız varsa izleyebilirsiniz.

Bir zombi virüsünün insanları kırıp geçirmesinden 3 yıl sonra bir grup insan bilinen bu virüse bağışıklığa sahip tek insanı New York’tan Kalifornia’ya götürmek zorundadırlar. Zira kalan tek laboratuvar onun kanını büyük bir hevesle beklemektedirler. İnsanoğlunun geleceği büyük bir belirsizlik içindeyken, post-apokaliptik bir Amerika’da 3000 kilometre uzunluğunda bir ölüm kalım mücadelesi başlayacaktır.

 14  Scream

scream

Ünlü korku filmi serisi Scream, dizi olarak televizyona uyarlanıyor. Emma Duval ve Aubrey Jensen isimli iki genç kız karakterin ana karakterler olup muhtemelen peşlerine takılan maskeli katillerden kaçmaya çalışacağı dizide Willa Fitzgerald, Bex Taylor-Kraus, Bobby Campo, John Karna gibi isimleri izleyeceğiz. Bir Youtube video’sunun viral olup yayılmasıyla başlayacak dizide sessiz sakin bir kasabanın sıradışı bir katille imtihanı konu ediliyor olacak.

 15  iZombie

izombie

Zombiye dönüşen bir tıp öğrencisi olan Liv, adli tıpta iş bulur ki yiyebileceği beyinlere erişimi olsun ve bu sayede insanlığını koruyabilsin. Ancak zamanla fark eder ki; yediği her beyin, cesedin sahibinin anılarını kafasının içinde duymasına sebep olmaktadır. Bu durumu kullanmaya karar veren genç kız, kim tarafından işlendiği bilinmeyen cinayet vakalarını patronu ve bir polis dedektifinin yardımlarıyla çözecektir.
DC Comics’in iZombie isimli çizgi romanının uyarlanan dizi, Veronica Mars’ın yapımcıları tarafından yaratıldı

 

Yasal Uyarı: Yukarıdaki grafikler, logolar ve kişi fotoğrafları üzerindeki tüm yasal haklar dizi yapım şirketi ve diziyi yayınlayan tv kanallarına aittir. Hak sahipleri iletişim formundan tarafımıza görsellerin silinme talebini iletirse en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.

Bu dizileri orjinal dvd satın alarak veya yayıncı tv kanalından izlemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir