Photoshop Alternatifi Ücretsiz Grafik Programları

Photoshop Alternatifi Ücretsiz Grafik Programları

Photoshop alternatifi ücretsiz grafik programları (photoshop alternatifleri) en popüler grafik programı olan Photoshop’a alternatif olarak sunulan fotoğraf düzenleme yazılımlarıdır. Photoshop alternatifi bir çok ücretli ve ücretsiz program bulunmaktadır fakat resim düzenleme ve fotoğraf manipülasyonu dendiğinde akla gelen ilk program hayal edebileceğiniz herşeyi oluşturmanıza imkan sağlayan Photoshop CC olur. Dünyanın en popüler fotoğraf düzenleme programı olan bu grafik programı dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Ancak Photoshop’u tam sürüm olarak profesyonel bir şekilde kullanmak için oldukça yüksek bir ödeme yapmanız gerekecektir. Yüksek fiyatı nedeniyle satın alamayanlar için benzer özelliklere sahip olan yazılımları sunuyoruz. İstediğiniz programı ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Not: Sitemizde download butonuna tıkladığınızda program dosyası .exe yerine güncel sürüme ulaşabilmeniz için kaynak sitenin indirme (download) sayfasına yönlendirileceksiniz burada güncel sürümleri indirebilirsiniz.

 1  Gimp

gimp

Gimp, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en popüler photoshop alternatifi grafik düzenleme programıdır. GNU (Image Manipulation Program) birçok yönüyle Photoshop’a benzeyen geniş bir araç seti ile mükemmel bir alternatiftir.

Gimp, fotoğraf rötuşu, görüntü kompozisyonu, boyama araçları, renk düzeltme, klonlama ve görüntü düzenlemesi gibi resim ve fotoğraflarınızın üzerinde düzenleme yapabileceğiniz pek çok aracı bulundurmaktadır. Resimlere pek çok farklı efekt ekleyebilir, resimlerinizin formatlarını değiştirebilir, resim kalitesinde herhangi bir bozulma olmadan boyutlarını küçülterek sosyal medya üzerinde daha hızlı paylaşım sağlayabilirsiniz.

Tamamen ücretsiz bir program olan Gimp ile Photohop programında olduğu gibi tüm resim üzerine yapabileceğiniz işlemleri yapabilirsiniz. Gelişmiş ve kaliteli bir fotoğraf düzenleme özelliği, toplu resim dönüştürme gibi tüm işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Çok yüksek çözünürlükleri destekleyen ve hareketli görüntülere efekt uygulaması yapan CinePaintadlı bir türevi de bulunmaktadır. Photoshop kullanıcılarının GIMP’i daha iyi kullanabilmesi için GIMP shop vardır. Böylece GIMP, fotoshop’a benzetilir. Linux, Windows ve Mac işletim sistemleri üzerinde çalışır.

indir

 2  Paint.net

paint.net

Paint.net, dotPDN LLC tarafından windows işletim sistemleri için geliştirilen photoshop alternatifi ücretsiz bir resim düzenleme editörüdür. Özellikli katmanlar, sınırsız geri al, özel efektler, güçlü araç setleri, sezgisel ve yenilikçi kullanıcı arayüzü ile tüm grafik işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Paint.net, açık kaynak ve özgür bir yazılımdır. Resmi sitesinde yayınlanan eklentiler ile kullanıcıya göre özelleştirilebilir. Genel itibarıyla Microsoft işletim sistemleri için geliştirilmiştir. Kurulumu için .NET Framework 4.5 güncellemesine ihtiyaç vardır. Paint.NET katmanlama sistemine, sabit diskin yettiği ölçüde geri ve ileri komutlarına, özel efektlere ve süzgeçlere, değiştirilebilir fırça boyutuna, saydam PNG desteğine, kırmızı göz kaldırıcıya, yüksek kalite ile resmi boyutlandırmaya ve %1-%3200 arasında yakınlaştırma-uzaklaştırmaya sahiptir.

indir

 3  Inkscape

inkscape

Inkscape, Windows, Mac OS X and GNU/Linux üzerinde çalışan profesyonel bir açık kaynak kodlu vektörel grafik düzenleme programıdır. Uluslararası bir kullanıcı topluluğu tarafından geliştirilmektedir. Inkscape grafik programı ile resimler, ikonlar, logolar, grafikler, haritalar ve web grafikleri hazırlayabilirsiniz.

Adobe Illustrator, CorelDRAW, Xara Xtreme benzeri W3C standardında ölçeklenebilir SVG dosya biçimini ve AI, EPS, PDF, PS ve PNG gibi grafik dosyalarını destekler. Karmaşık çizimlerden her tür basit grafiğe uygun birçok çizim, boyama ve etki (effect) aracı içerir.

SVG (ölçeklenebilir vektörel grafikler) XML tabanlı web grafikleri için, WWW Konsorsiyumu’nun hazırladığı yeni bir dildir ve web geliştiricilerinin, tasarımcıların dinamik olarak üretilen, yüksek-nitelikli gerçek zamanlı verilerden kesin yapısal ve görsel kontrolü sağlar. Vektörel resimlerin piksel resimlere karşı en büyük avantajı, istenildiği gibi ölçeklenebilir olması yani kalite kaybına uğramamasıdır.

indir

 4  Krita

krita

Krita, konsept sanatçıları, ressamlar, mat ve doku gibi dijital tasarımcılar için tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir boyama aracı ve ve görsel efekt (VFX) programıdır.

Windows, GNU/Linux, Mac OSX işletim sistemli bilgisayarınızda kullanabileceğiniz Krita Studio programı sayesinde bilgisayarınız üzerinden göz alıcı çizimler oluşturabilirsiniz. Oyun dizayn edenlerin yanısıra tasarımcılar ve artwork tasarımları gerçekleştirenlerin beklentilerini karşılayacak düzeyde profesyonel bir programdır. Boyama uygulaması da diyebileceğimiz yazılım ile resimlere doku ekleyebilir, mat tablolar oluşturabilir, çeşitli grafik çizimleri yapabilir ve içerisinde bulunan benzersiz fırçalar ile eğlenceli çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz.

Photoshop benzeri ve sezgisel bir arayüze de sahip olan Krita, grafik tabletlerini desteklemekle beraber yüksek bit desteğine sahip monitör desteği, OpenGL destekli çalışma alanı, katmanlar ile çalışma, gerçek zamanlı ön izleme, çeşitli resim filtreleri gibi özelliklerin yanı sıra birçok resim dosya uzantısını (.PSD) dahil desteklemektedir.

Ayrıca yazılımda bulunan çoklu monitör özelliği sayesinde masaüstü bilgisayarınız ile dokunmatik tablet Sketch arayüzü arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

indir

 5  PhotoPlus

photoplus

PhotoPlus Starter Edition, Photoshop alternatifi olarak kolay bir şekilde kullanabileceğiniz ücretsiz bir grafik düzenleme yazılımıdır. PhotoPlus basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğu için kullanımı oldukça kolaydır. Kırmızı göz, leke çıkarma, kırpma ve renklendirme gibi temel fonksiyonların yanından Clone ve Scratch Remover araçları ile çizikler, istenmeyen izler ve kırışıkları kaldırabilirsiniz.

indir

 6  PhotoScape

photoscape

PhotoScape, MOOII tarafından geliştirilen Photoshop alternatifi ücretsiz bir resim düzenleme programıdır. PhotoScape Microsoft Windows sisteminde ve Mac’de çalışmaktır. Varsayılan dili İngilizce ve Korece’dir.

Neredeyse tüm resim işleme işlerini yapabilmenize imkan vermekte olan program resim görüntüleyici, fotoğraf düzenleme ve yazdırma, yeniden boyutlandırma ve isimlendirme çoklu resim işleme, bölme, birleştirme, yeniden adlandırma, hareketli GIF oluşturma, yazdırma ve RAW dönüştürme gibi fotoğraflarınızı düzenleyebilmek için gerekli tüm modülleri içermektedir.

indir

 7  Pinta

pinta

Pinta, Linux, Mac ve Windows işletim sistemlerinde çalışan Paint.NET baz alınarak modellenmiş açık kaynak kodlu, küçük boyutlu ve aynı zamanda ücretsiz bir çizim ve düzenleme programıdır. Bilgisayarınızda bulunan resimleri görüntülemek ve işlemek için basit ama güçlü bir programdır. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde tüm bilgisayar kullanıcıları Pinta’yı kolaylıkla kullanarak kendi çizimleri ve resim dosyaları üzerinde küçük düzenlemeler yapabilirler.

Resimlerin kolayca düzenlenmesi için çoklu katman desteği sunan Pinta 35 ayrı resim düzenleme etkisine sahiptir. Türkçe dil dahil olmak üzere 55 dil tercümesi yapılmıştır.

indir

 8  Fotor

fotor

Fotor, fotoğraflarınızı düzenlemenize yardımcı olacak oldukça pratik bir ücretsiz resim editörüdür. Fotor yazılımının kullanımı kolay arayüz araçları içeriğinde resimlerinizi düzenlemenizde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm araçları barındırmaktadır. Program, kontrast veya parlaklık gibi görüntü parametrelerini düzenleyebilmeniz için içerisinde birçok farklı araç içermektedir. Ayrıca resimlerin kendi belirleyeceğiniz bir bölümünü kesebilir, bulanıklaştırabilir, metinler ekleyebilir, farklı renk efektleri uygulayabilir veya çerçeveler ekleyebilirsiniz.

Programin en güzel özelliklerinden biriside kendinize özgü profesyonel görünümlü kolajları, kolay ve hızlı bir şekilde hazırlamanıza olanak tanımasıdır.

indir

 9  Hornil StylePix

hornil stylepix

Hornil StylePix, ücretsiz bir grafik görüntüleme ve düzenleme yazılımıdır. Kullanıcı dostu arayüzü ile deneyiminiz olmasa bile dijital resimler üzerinde temel fotoğraf düzenleme, editleme ve efekt verme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Hornil StylePix kullanıcıların daha hızlı resim düzenleyabilmesi için basit ve güçlü bir yapı ile hazırlanmıştır.

Hornil StylePix, sistem kaynağı olarak daha zayıf netbook, sanal makine, laptop gibi platformlarda da verimli bir şekilde kullanılabilir. Temel fotoğraf düzenleme işlemlerini kullanacaksanız bu yazılımı denemelisiniz.

indir

 10  FireAlpaca

firealpaca

FireAlpaca, MAC ve Windows işletim sistemlerinde çalışan photoshop alternatifi ücretsiz bir grafik/boyama aracıdır.

Diğer ücretsiz resim düzenleme programları gibi FireAlpaca da pek çok farklı görüntü, optimizasyon ve düzenleme seçeneği sunuyor. Photoshop kadar kapsamlı olmasa da içindeki özel efektler, filtreler ve kullanım kolaylığı ile birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca program sürekli olarak yeni güncellemelerle geliştirilmektedir.

indir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir