insan saci

İnsanların Saçları Neden Farklıdır ?

Bazı insanlar düz saçlı olarak, diğerleri ise kıvırcık saçlı olarak doğuyorlar?

Bunun nedenini biliyor musunuz?
Saç telinin enine kesiti yapılarak mikroskopta buna bakılırsa düz saçın kesitinin yuvarlak biçiminde, kıvırcık saçın kesitinin ise oval biçiminde olduğu açık olacak. Daha fazla kıvırcık olan saçlar daha yassı biçim alıyor. Bunun nedeni nedir? Sürekli denemelerden sonra bilim adamları şu kanıda birleştiler: Kıvırcık saçların yapısı düz saçların yapısından tamamen farklıdır. Kıvırcık saçların folekülü virgüle benziyor. Ve buna göre kıvırcık saçların uzama yönü devamlı değişiyor ve kıvırcıklar oluşuyor.

Bir kaide olarak kıvırcık saçlar çocuğa anababasından miras olarak geçiyor. Saçları düz olan insanmlar kıvırcık saçlara sahip olmayı hayal ediyorlar ve tersine.
Bilim adamları eninde sonunda insanın isteğine uygun olarak saç folekülünün biçimini değiştimek olanağını verecek ilacın hazırlanacağını ümit ediyorlar. Fakat insanın organizmasında ne gibi bir madde ta doğuştan saç folekülünün şu veya bu biçimini almasına neden oluyor, belirlemek hala mümkün olmadı. Derken kozmetik endüstrisi tarafından kısa bir zaman için kıvırcık saçlara veya tersine düz saçlara sahip olmak isteyenler için değişik kremler, jeller ve musslar üretiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir