7:56 pm - Cumartesi Mayıs 16, 2020

Canonical Url Nedir?

183 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
single-thumb.jpg

İYS -içerik yönetim sistemi- ile oluşturulmuş web sitelerinin web dünyasındaki ağırlığı artık yadsınamayacak bir duruma gelmesi üzerine, arama motorları bu konuda şöyle bir iyileştirme yoluna gitti. Bilindiği üzere, bir çok iys, drupal ve wordpress gibi, çoklu url sistemine sahiptir.

Yani örneğin Drupalde,
siteniz.com/index.php?=sayfaurlsi ve
siteniz.com/?=sayfaurlsi ve (temiz url aktifse)
siteniz.com/sayfaurlsi vs.. gibi linkler aynı sayfaya gider.

Bu durum arama motorları için, önemli bir problem olmaya başlamıştır. Yani milyonlarca sitenin zaten milyarlarca sayfası söz konusu iken bir de aynı sayfayı birden fazla kez indekslemek arama motorları için, oldukça büyük bir külfet olmaya başladı. Bu durum üzerine, kısa bir süre önce Google, Yahoo ve Bing canonical url denen yeni bir html elementini desteklediğini açıkladı. Peki ne işe yarayacaktı bu yeni element.

Canonical Url Nedir?

Canonical Url birden fazla linkin bir sayfaya gitmesini engellemek için bir ana link seçilmesi ve arama motoruna bu linkin doğru link olduğunu söylemektir. Yani doğru linkim bu, diğerlerini gözardı et demektir.

Nasıl Kullanılır?
İlgili sayfaya -link rel=”canonical” href=”http://www.siteniz.com/asılurl”- kodunu ekleyerek o sayfanın gerçek urlsinin bu url olduğunu gösterebilirsin. Böylece arama motorları sitenizde içerik tekrarı görmez ve sitenize hakettiği değeri verir.

Mutlaka Kullanılmalı Mı?
Evet. Birden fazla link sayfaya gidiyorsa eğer, canonical url özelliğini mutlaka kullanmalısınız. Aksi takdirde, arama motorlarında geri sayfalara düşmek ve sayfalarınızın filtreye düşmesi işten bile değildir.

 

Güncellendi : 10 Ocak 2020
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
HATA BİLDİR
Kategori
Yorumunuz?
Yanıtla