web tarayicilari

En Popüler Web Tarayıcı Eklentileri

Modern web tarayıcıları için o kadar çok eklenti var ki, hayatımızı kolaylaştırmak için hepsinden uzak durmak bize daha çekici bir seçenek gibi görünebiliyor. Ancak bu eklentilerin birçoğunun çok faydalı olduğu, sıkça kullandığınız hizmetlerle entegre olarak hayatınızı kolaylaştırdığı da bir gerçek.

Web tarayıcınızın eklenti mağazası içinde kaybolmanızı engellemek için, Google Chrome, Firefox ve Internet Explorer’ı destekleyen en iyi 20 eklenti şunlar:

1. Buffer

Bufferin ana amacı, sosyal medya gönderilerinizi güne yaymanızı sağlamak. Araç aynı zamanda birden çok sosyal ağda paylaşımı da kolaylaştırıyor.

2. LastPass

Modern web tarayıcıları parolalarınızı hatırlayabiliyor. Ancak parolalarınız üzerinde daha iyi bir denetime sahip olmak isterseniz, işlevlerle dolu, çapraz platform destekli LastPass’ı denemelisiniz.

3. Google Dictionary

Bir Chrome eklentisi olan Google Dictionary, sözcüklerin anlamlarını bulmanızı çok kolay bir hale getiriyor. Herhangi bir sözcüğün açıklamasını görmeniz için, sözcük üzerine çift tıklamanız yeterli.

4. Greasemonkey

Greasemonkey, Firefox için geliştirilen, küçük Javascript kodlarıyla web sayfalarını modifiye etmenizi sağlayan bir eklenti. Greasemonkey ile yapabilecekleriniz arasında YouTube videolarının boyutlarını değiştirmek, Facebook sohbetini gizlemek, izleme araçlarını engellemek ve çok daha fazlası var.

5. Wikipedia Visual Search

Bu eklenti, Internet Explorer’daki arama sağlayıcılarınızın arasına yeni bir seçenek ekliyor. Wikipedia Visual Search sayesinde arama terimlerinizle eşleşen resimli ansiklopedi girdilerine hızla göz atabiliyorsunuz.

6. Pocket

Bulduğunuz sayfayı incelemek için şu an zamanınız yoksa, onu Pocket ile daha sonra görüntülemek üzere kaydedebilirsiniz. Chrome ve Firefox için eklenti, IE için bir bookmarklet sunan Pocket, makaleleri, görselleri, videoları ve fazlasını kaydetmenize izin veriyor.

7. Instapaper

Pocket size fazla gösterişli geldiyse, bir de Instapaper’ı deneyin. Instapaper, herhangi bir çevrimiçi yazıyı temiz, sade bir sayfaya dönüştürüyor. Chrome için bir eklenti sunan Instapaper, diğer tarayıcılar için bookmarklet’lere sahip.

8. Rapportive

Gmail kişilerinizi sosyal ağlarınızla güçlendirmek için ihtiyacınız olan araç, Rapportive. Facebook, LinkedIn, Skype, Twitter ve fazlasından bilgi çekebilen araç, aldığı bilgileri sağ taraftaki bölmeye ekliyor. Araç Firefox ve Chrome’u destekliyor.

9. RSS Subscription Extensio

Google Reader’ı geçmişte bıraktık, ancak RSS Subscription Extension yaşamaya devam ediyor. Bu aracı Chrome’a yükleyerek bir sayfadaki tüm beslemelere anında ulaşabilirsiniz.

10. Share on Facebook

Facebook’ta paylaşmak için can attığınız bir sayfa mı keşfettiniz? Bir Internet Explorer hızlandırıcısı olan Share on Facebook’u kullanarak tarayıcınızın sağ tuş menüsünden paylaşımda bulunabilirsiniz.

11. Click & Clean

Click & Clean, Chrome ve Firefox tarayıcılarının geçmişini temizliyor. Araç, geçmişin yanında oturum açma detaylarını ve ön belleğe kaydedilen resimleri de temizleyebiliyor.

12. Lazarus

Lazarus, web sayfasındaki formları doldururken tarayıcınızın kapanması ve kilitlenmesi halinde, girdiğiniz verileri geri getirebiliyor. Araç, Firefox ve Chrome ile çalışıyor.

13. Disconnect

Neredeyse tüm web siteleri, yaptıklarınızı izleyip hakkınızda veri toplamaya çalışır. Bir Chrome ve Firefox eklentisi olan Disconnect ise bu etkinliklere ışık tuttuğu gibi, tarama deneyiminizi hızlandıracak denetimler de sunuyor.

14. InvisibleHand

InvisibleHand, farklı ürünlerin fiyatlarını 600’ün üzerinde satıcıdan alarak karşılaştırıyor. Firefox ve Chrome’u destekleyen eklenti, en uygun fiyatı bulmanızı sağlıyor.

15. DownThemAll

DownThemAll, belirli bir web sayfasındaki tüm içerikleri bir kerede indirebiliyor. Bir Firefox eklentisi olan DownThemAll, bağlantıları tarayabiliyor, görselleri ve diğer türdeki içerikleri indirebiliyor. Neyi indireceğinizi seçebiliyor, veya her şeyi tek tıkta indirebiliyorsunuz.

16. The Great Suspender

İnternette gezerken düzinelerce sekme açanlardansanız, web’de gezinme hızınız ve tarayıcınız yavaşlıyor demektir. The Great Suspender, açık olan sekmelerinizi, siz onları tekrar kullanana kadar “askıya alarak” bellekte boş yer açabiliyor. Böylece sekmelerinizi kapatmak zorunda kalmıyorsunuz.

17. Chrome to Phone

Web tarayıcınızdan telefonunuza bir web bağlantısı göndermek istediğinizde, bunun için kendinize e-posta göndermenize gerek yok. Chrome to Phone eklentisi, web tarayıcınızdan cebinize bağlantı, resim, metin ve fazlasını göndermenize izin veriyor.

Uygulamayı kullanabilmek için Chrome to Phone uygulamasının cebinizde de yüklü olması gerekiyor.

18. Shareaholic

Shareaholic, internette bulduğunuz herhangi bir şeyi Twitter, Facebook, Instagram, Tumbler ve daha birçok ağda takipçilerinizle paylaşmanıza izin veriyor. Shareaholic, önde gelen birçok tarayıcı için eklenti sunuyor.

19. Save To Google Drive

Google’ın depolama hizmeti Drive’ı kullanıyorsanız, bu eklenti sayesinde metin ve resimleri tarayıcınız içinden, direkt olarak Google Drive’a kaydedebilirsiniz. HTML sayfaları resim olarak veya Google Drive biçiminde kaydetmenize izin veriliyor.

20. PanicButton

Patronunuz sizi bakmananız gereken bir şeye bakarken yakalarsa, PanicButton ile açık tüm Chrome sekmelerinizi bir anda gizleyebilirsiniz. Firefox için benzer eklentiyi, bir başka geliştirici sunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir