yandex-metrica

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Rusya’nın en büyük arama motorudur, birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisidir. Anasayfası yandex.ru olan site Rusya’da çok ilgi gördüğünden dolayı Türkiye’de de www.yandex.com.tr adresi ile Türkçe olarak yayına başlamıştır.

Yandex Metrica Nedir ?

Yandex Metrica Google Analytics gibi web sitelerine giren ziyaretçilerin istatistiklerini tutan bir sayaç servisidir. Yandex Metrica diğer bütün sayaç sistemleri gibi web sitenize yerleştirdiğiniz bir kod sayesinde sitenize giren ziyaretçilerinizin istatistiğini tutar.

Yandex Metrica size ziyaretçilerinizin hangi ilden geldiğini, hangi zaman dilimlerinde sitenize ziyarette bulunduklarını, sitenizde ne kadar zaman geçirdiklerini, hangi sayfalarda gezinti yaptığını, bilgisayarlarında hangi işletim sistemini ve hangi tarayıcı ile giriş yaptıklarını, ip adreslerini, sitenize doğrudan mı yoksa herhangi bir web-sitesi vasıtasıyla mı geldiğini, arama motorunu kullanarak ziyarette bulunduysa hangi kelimeyi arayarak geldiğini görme imkanı verir.

Yandex Metrica’nın diğer sayaçlarda olmayan Webvisor özelliği sayesinde birçok kullanıcı çekmiştir ve kullanımı artmıştır. Webvisor; sitenize gelen her ziyaretçinin sitenizde nasıl dolaştığını, yaptığı Mouse hareketlerine kadar gösterir. Bu sayede istediğiniz ziyaretçinin sitenizde hangi sayfaları incelediğini, hangi bölümlerle daha fazla ilgilendiğini, hangi bölümlerin ilgisini çekmediğini (videolu olarak) görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir