Hiperseksüalite

Hiperseksüalite (Seks Düşkünlüğü) Nedir?

Hiperseksüalite (Seks Düşkünlüğü) Nedir? Hiperseksüalite, aşırı cinsel istek, cinsel doyumsuzluk veya seks düşkünlüğü cinsel isteğin kişiye sıkıntı oluşturacak veya sosyal ve tıbbi sorunlara yol açacak düzeyde yineleyici cinsel davranış, cinsel fantezi ve cinsel etkinliklere girme dürtüsünün olmasıdır. Bu durumda cinsel istek ve aktivite kontrolden çıkarak sosyal, psikolojik, fiziksel ve adli sorunlara yol açabilir. Bazı erkekler ve kadınlar ben her dakika seksi düşünüyorum, aşırı düşkünüm, seks yapamadan duramıyorum derler. Kendilerini azgın, sekse düşkün, güçlü olarak tanımlarlar. Doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğü erkekler de “satiriasis”, kadınlarda da “nemfomani” vey “nimfomani” adı verilir.

Hiperseksüalite Hakkında Merak Edilenler

Hiperseksüalite ile masturbasyon artar mı?
Aşırı cinsel istekte her türlü eşli ve eşsiz cinsel aktivitede artışla kendini gösterebilir. Masturbasyonun yanı sıra pornografi, sanal seks, telefonda seks gibi tiplari de görülebilmektedir.

Hiperseksüalite hormon bozukluğundan mı kaynaklanır?
Azalmış cinsel istek bazı durumlarda testosteron düzeyindeki düşüklükle ilişkili olsa da, artmış cinsel istek ile testosteron düzeyindeki artış arasında bir bağlantı olduğu düşünülmemektedir.

Fiziksel hastalıklar aşırı cinsel isteğe yol açar mı?
Evet bunama, Parkinson hastalığı, sara hastalığı, beynin ön kısımlarının işlevinin kafa travması vb nedenlerle bozulması gibi durumlara artmış cinsel istek, bazen de buna bağlı davranış bozuklukları eşlik edebilir.

Hiperseksüalite sadece erkeklerde mi görülür?
Hayır, her iki cinsiyette de görülür, ancak erkeklerde daha sıktır. Erkek/kadın oranının 3/1 olduğu düşünülmektedir.

Aşırı cinsel isteğinin zararları neler olabilir?
Aşırı, kontrolden çıkmış cinsel aktivite cinsel yolla bulaşan hastalıklar, AİDS, istenmeyen gebelikler, adli sorunlar, ilişkiyi veya evliliği sürdürme güçlükleri, aile içi şiddet vb bir çok istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Ayrıca sosyal yaşamda ve iş yaşamında da zorluklarla karşı karşıya kalınabilinir.

Aşırı cinsel isteğe başka psikiyatrik hastalıklar eşlik eder mi?
Evet, depresyon, manik depresif hastalık, alkol ve madde bağımlılığı, sosyal fobi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve daha bir çok psikiyatrik bozukluk aşırı cinsel istekle ilişkili olabilir.

Hiperseksüalite tedavisi var mı?
Çeşitli psikiyatrik ilaçlar ve psikoterapi faydalı olabilir. Ancak öncelikle bir psikiyatrist tarafından muayene edilmeli ve eşlik eden diğer psikiyatrik ve fiziksel hastalıklar açısından ayrıntılı değerlendirme şarttır.

Hiperseksüalite fiziksel sağlığa zarar verir mi?
Aşırı cinsel istek korunmasız, rastgele, çok eşli cinsel ilişkilere neden oluyorsa cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olarak fiziksel sağlığa zarar verebilir.

Hiperseksüalite ruhsal sağlığı bozar mı?
Aşırı cinsel isteği kontrol etmekle ilgili güçlükler bir başka ruhsal hastalığın sonucu olabildiği gibi kendileri de depresyon, kaygı bozukluğu vb ruhsal bozukluklara yol açabilir.

Hiperseksüalite kısırlık yapar mı?
Hayır, doğrudan yapmaz. Ancak aşırı cinsel istek korunmasız, rastgele, çok eşli cinsel ilişkilere neden olursa cinsel yolla bulaşan hastalıklar yoluyla dolaylı olarak kısırlığa neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir