pmwiki

PmWiki – Ücretsiz Ansiklopedi Sistemi

PmWiki, GNU-GPL lisansı ile açık kaynak kodlu olarak dağıtılan Php tabanlı ücretsiz bir Ansiklopedi (Wiki) sistemidir. PmWiki çok sayıda kişinin ortak ağ sayfaları oluşturmasına olanak sağlayan viki (İngilizce) temelli bir sistemdir.

Önemli: Küçük kod tabanları ile hazırlanan sistem MySQL yerine düz metin dosyaları kullanmaktadır. Dilerseniz eklenti yükleyerek MySQL veritabanını da kullanabilirsiniz.

PmWiki sayfaları küçük bir fark dışında tamamen normal ağ sayfaları gibi görünür; PmWiki sayfalarında, temel metin düzenleme kuralları ile değişiklikler yapılmasına ve yeni sayfalar eklenmesine olanak sağlayan bir “Edit” (Düzenle) bağlantısı vardır. Kullanıcılar sayfalara ekleme yapabilmek için HTML ya da CSS gibi şeyler bilmek zorunda değildir. Sayfalara erişim herkese açık olabilir ya da değişiklik yapma yetkisi yalnızca belirli sayıda kullanıcıyla sınırlanabilir. PmWiki’nin Temel Özellikleri Şablon Kullanımı: Site yöneticisi şablonlar (Skins) kullanarak PmWiki sayfaların işlevlerini ve görünüşünü kolaylıkla değiştirebilir. Hazır şablonlardan birisini kullanılabilir ya da bunlar üzerinde değişiklik yapılabilir ya da tamamen yeni bir şablon oluşturulabilir. Erişim Denetimi: PmWiki ile kullanıcıların sitenin tamamında, gruplandırılmış belirli sayfalarda ya da tek bir sayfada değişiklik yapabilmesine olanak sağlayan parolalar (İngilizce) atanabilir. Parola ile erişim yetkisi, sayfayı okumaya, sayfalar zerinde değişiklik yapmaya ya da dosya yüklemeye yetkili kişilerin denetlenmesini sağlar. Bu erişim sistemi tamamen PmWiki’ye özgüdür, ancak istenirse .htaccess, LDAP sunucusu ya da MySQL veritabanı gibi diğer başka erişim denetim sistemleri de kullanılabilir. Esneklik: PmWiki’nin felsefesini (İngilizce) oluşturan temel ilkelerden birisi de çekirdek özellikleri mümkün olduğunca küçük tutmak, ancak yöneticilerin sitelerine farklı özellikler eklemesini olabildiğince kolaylaştırmaktır. Bu nedenle PmWiki’ye istenirse, yemek kitabından yüzlerce farklı eklenti (PmWiki diliyle: tarif) eklenebilir.

PmWiki PHP ile geliştirilmiştir ve ‘Genel Kamu Lisansı’ (General Public License) altında dağıtılmaktadır. Tasarımı sırasında, çok değişik amaçlarla kullanılabilmesi için kurulumunun (İngilizce), özelleştirilmesinin ve bakımının kolay olmasına özen gösterilmiştir.

PmWiki Patrick R. Michaud’un tescilli markasıdır. 2004 yılında yayınlanmıştır.

Wiki Nedir?

Wiki, GNU Özgür Belgeleme Lisansı altında kullanıcıların yeni sayfa oluşturmasına, sayfalarda düzenlemeler yapmasına ve bu sayfaları birbirine bağlamasına olanak sağlayan bir Web uygulamasıdır.

Gruplar, wiki sayesinde kolayca büyük dökümantasyonlar oluşturabilir. Diff özelliği sayesinde sayfanın önceki sürümleri görülebilir ve böylelikle belgeler arasındaki sürüm farklılıkları takip edilebilir. Sayfalar arasındaki bağlantılar ve sayfa biçimlemeleri sistem tarafından otomatik olarak yapılandırılacağından, bilgiye erişme ve bilgi belgeleme wiki ile son derece kolaylaşmaktadır, ve ayrıca son yapılan araştırmalar sonucunda en çok tıklananlar arasında yerini almıştır.

Linklere tıklayarak Kurulum ve Kullanım talimatlarına ulaşabilirsiniz.

PmWiki Özellikleri

  • Puan: 9.0/10
  • Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir sistemdir
  • PHP 5.2+ sürümleri ile uyumludur
  • .htpasswd, LDAP, Active Directory ve MySQL ile çalışabilir
  • Düşük sistem gereksinimleri ve kolay kullanım imkanı
  • Erişim kontrolü ve anti-spam önlemleri
  • Dahili erişim kontrol listeleri
  • Özelleştirme, eklenti ve tema desteği
  • Türkçe dahil 27 dil desteği

download demo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir