Bira Mayası

Bira Mayası Faydaları ve Zararları

Bira mayası faydaları, bira mayası (Besleyici Maya – Brewer’s Yeast) B vitamini grubunun tamamını kapsayan 17 vitaminden, 16 amino asitten, 14 mineral tuzdan ve önem­li bir yüzdeye sahip proteinlerden oluşmuş bir maddedir.

Bira mayası neredeyse tüm evlerin mutfaklarında, ekmek yapımında, tatlılar için ve börekler için kullanılır. Bira mayasını bugüne kadar sadece hamurlarımızı kabartmak için kullanmaktaydık. Ama Şimdi Bira mayasının sağlığımız açısından da oldukça yararlı bilinmektedir.

Bira mayası, iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükseltirken, kötü kolesterol seviyesini (LDL) düşürdüğü, kalp hastalığını önlediği, kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olduğu, karaciğer kanserine karşı koruduğu ve hatta akneleri azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Doğal gıda ürünleri satan marketlerin çoğunda bulabilirsiniz.

İki çeşit bira mayası vardır:

  1. Toz halinde, kuru bira mayası;
  2. Taze bira mayası. Taze bira mayasının saklanması kuru bira mayasının saklanmasından daha zor­dur. Bunun saklanmasj birden bire çok so­ğuk bir ısıya (-80° derece) geçilerek sağ­lanır, böylece kendisini meydana getiren maddeler, B1 ve B2 vitaminleri de dahil olmak üzere, hiç bir özelliğini kaybetmeden saklanabilirler.

Bira Mayasının Faydaları Nelerdir?

• İçinde B9 (Folik asit) bulunan Bira mayası, gebe bayanların bolca tüketmesinde fayda vardır. B9 gebelik sırasında oluşan kansızlık problemine engel olur. Cenin içinde çok faydalıdır, anne karnında gelişmesini sağlar.
• Şeker rahatsızlığı olanların da faydasını göreceği bir maddedir.
• Güzellik, cilt için de çok faydalıdır Bira mayası. Cildin içerden ve dışarıdan beslenmesini sağlar. Sivilceleri yok eder.
• Bira mayası karaciğer için önemli bir yardımcıdır, Karaciğerde oluşan toksinlerin temizlenmesini sağlayarak karaciğeri arındırır.
• Hücrenin büyümesi ve de çoğalmasında da çok yararlıdır.
• Hazmı kolaylaştırır.
• Bira mayası saçlara da çok faydalıdır, saçları güçlendirip, sağlık kazanmasını sağlar.

Bira Mayasının Zararları

Bira mayasının zararı yoktur. Hamur işleri içinde fazla tüketilirse kilo almaya sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir