Moskova’da Ballrobotov Sergisi | Mainpc » Webmaster, Teknoloji, İndir, Yaşam ve Bilgi Sitesi
2:17 pm - Çarşamba Aralık 1, 9154

Moskova’da Ballrobotov Sergisi

212 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
ballrobotov

Rusya’nın başkenti Moskova’da Uluslararası İnteraktif Gösteri Sergisi “Ballrobotov”, dünyanın önemli bilim ve teknoloji uzmanlarının tasarımı olan dans edebilen, masa tenisi oynayabilen, şiiir okuyabilen ve daha birçok yeteneğe sahip robotlarını buluşturdu.

”İngiltere Yılı” kutlamaları kapsamında, başkent Moskova Artplay Sanat Merkezi, Rusya, ABD, Almanya ve İngiltere’den bilim ve teknoloji uzmanlarının taşarımlarını konuk ediyor. Yurtdışında birkaç ülkede sergilenen ve en kapsamlısının Moskova’da devam ettiği Ballrobotov, kapılarını ziyaretçilere açtığı günden itibaren 20 binden fazla konuğu ağırladı.

Özel olarak programlanış ve karşısındaki kişinin verdiği tepkilere göre hareket edebilen “Titan” adlı robot, serginin ilgi odağı oldu. Dans edebilen, şarkı söyleyebilen ve oyun oynayabilen “Titan” için sergide her gün üç özel gösteri seansı gerçekleştiriliyor. Boyu 2 metre olan robot, sevinç ya da üzüntü emareleri gösterebiliyor.

Masa tenisi yeteneği tasarlanan bir başka robot da sergide çocukların oyun maskotu haline geldi. Dizayn edilen bir sistemle gelen toplara ard arda raketle vuran robot, masa tenisi antrenmanı yapmak isteyenlere arkadaş olacak görselde tasarlanmış.

Sergide yüz estetiği ile bire bir aynı tasarlanmış robotlar yeralıyor. Saçı, kaşı, dudakları tıpkı bir insanı andıran robotların konuşurken verdiği mimikler, görenleri şaşırtıyor. Çocuklar, bu robotların konuşması ve göslerini hareket ettirmesi karşısında gerçek olup olmadıklarını el yordamı ile kontrol ediyorlar.

Duygusal tepkiler veren robot “Tespian” da şiir okuyor, masal anlatıyor. Konuklarla konuşup muhabbet etmenin, şarkı söylemenin yanı sıra gülmenin ve ağlamanın yanı sıra ziyaretçilerine ünlü edebiyatçıların eserlerinden de okuyor.

Sergi, 15 Haziran’a kadar açık kalacak.

Kaynak: Rs Fm

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Mainpc » Webmaster, Teknoloji, İndir, Yaşam ve Bilgi Sitesi and let's be smart!
Loading...
4/5 - 1
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla