9:01 am - Pazartesi Haziran 1, 2020

Oral Sex Sırasında Korunmak İçin Ne Yapabiliriz?

953 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
oral-sex

Oral sex de HIV virüsünden etkilenmenin bir diğer yoludur. Çünkü oral sex yapıldığında ağız çeperi de sıvıları kolaylıkla içine çeken, ince bir yapıya sahip olduğu için aynı anüste olduğu gibi HIV virüsü kolaylıkla ağız mukozasından kan sistemine geçebilir. Ayrıca ağız içindeki yaralar ya da dişeti kanamaları HIV virüsünün penise geçmesine neden olabilir. Bunun için de oral sex sırasında kondom (Prezervatif) kullanılması sizi koruyacaktır. Ancak, birçok insan lateksin tadından hoşlanmadığı için bu yolu tercih etmemektedir.

Prezervatif, oral seks kondomu ya da diğer bariyerlerin kullanılmaması her iki eşi de tehlikeye atar. Herpes (uçuk) ve belsoğukluğunun oral seksle bulaşma olasılığı daha yüksektir. Herpes gelişmekte olan ya da mevcut yara aracılığıyla deriden deriye bulaşır. Oral seksi uygulayan insanda uçuk varsa virüs ağızdan cinsel organlara geçer. Oral seks uygulanan insanın cinsel organlarında uçuk varsa, bu kez cinsel organlardan ağıza bulaşır. Belsoğukluğu, vücut sıvılarında bakteri varsa bulaşır. Eşinde belsoğukluğu varsa, bakteri oral seks uygulayan insanın boğazına geçer. Oral seks uygulanan insana HIV bulaşması çok küçük bir olasılıktır. Ancak yine de HIV’in ne zaman bulaştığını bilmek zordur. Erkeğe uygulanan oral seks sırasında HIV, kuramsal olarak ağızdan penisin ucundaki delikten ya da penisteki açık bir yaradan ya da sıyrıktan içeri girebilir. Ancak ağızdaki salyada önemsiz miktarda HIV bulunduğu için risk çok düşüktür. Kadına uygulanan oral seks sırasında da, vajina kuramsal olarak virüsün bulaşabileceği mukozayla kaplı olsa da HIV bulaşma olasılığı çok azdır. Kadının eşinden herpes ya da belsoğukluğu kapması daha yüksek bir olasılıktır. HIV riski, oral seksi uygulayan eş için daha büyüktür. Bir kadına adet dönemindeyken oral seks uygulanmamalıdır çünkü adet kanı HIV taşıyabilir. Daha az yaygın olsa da HPV (genital siğil), Hepatit B, frengi, Klamidya ve Şankr da oral seksle geçebilen hastalıklardır.

Oral Sex Sırasında Korunmak İçin Ne Yapabiliriz?

Oral sex sırasında HIV virüsü kapmamanızı sağlayacak iki altın kural var:

Partnerinizin ağzınıza boşalmasına izin vermeyin: HIV virüsü taşıyıp taşımadığına emin olmadığınız birisine oral yapıyorsanız, ağzınıza boşalmasına izin vermemek sizin için güvenli olacaktır. Sakınmanıza rağmen partneriniz ağzınıza boşalırsa hemen ağzınızı yıkamanızı ve temizlemenizi öneririz. Bu, riski azaltacaktır. Oral seksin öncesinde ve sonrasında dişlerinizi fırçalamaktan kaçının.

Ağzınızı kontrol edin: Hijyenik bir ağız sağlıklı bir cinsel ilişki demektir. Eğer ağzınızın içinde bir kesik veya yara varsa oral sex sırasında HIV virüsünü kapma riskiniz de bir o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca oral sex yoluyla sizdeki virüsün partnerinize geçmesi de mümkündür. Oral sex, korunmasız cinsel ilişkiden daha az risklidir.

Güncellendi : 17 Mart 2020
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
HATA BİLDİR
Yorumunuz?
Yanıtla