Rusya’dan Google Rakip: Sputnik.ru | Mainpc » Webmaster, Teknoloji, İndir, Yaşam ve Bilgi Sitesi
2:17 pm - Cuma Aralık 1, 3684

Rusya’dan Google Rakip: Sputnik.ru

244 Görüntüleme Yönetici 0 Yorum
Tweet
rusya internet

Rusya, kendi interneti Çeburaşka’nın kurulması yolunda ilk adımı attı. “Sputnik.ru” arama motoru St. Petersburg şehrinde yapılan 18. Uluslararası Ekonomi Forumu’nda çalıştırıldı.

İnternet’in genellikle batılı ülkeler ve özellikle ABD istihbarat servisleri tarafından kendi milli çıkarları doğrultusunda kullanıldığı geçtiğimiz ay Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ilan edilmesi ardından, Rusya’nın kendi interneti Çeburaşka’nın kurulması yolunda ilk adımı attı. Rusya’da haberleşme ve komünikasyon hizmetleri sağlayan ve denetleyen “Rostelekom” devlet şirketi kendi “Sputnik.ru” adlı Rus bazlı arama motorunu açtı.

“Sputnik.ru” arama motoru Rusya ’nın ikinci büyük St. Petersburg şehrinde yapılan “Rus Davos’u” olarak bilinen 18. Uluslararası Ekonomi Forumu’nda çalıştırıldı. Görkemli törenle gerçekleşen ilk “tıklamadan” sonra proje hakkında bilgi veren yeni Rus arama motoru yöneticisi Mihail Kozlov, “Rusya’nın ilk milli arama motoru Yandex ile Mail.ru guruplarından zamanında ayrılan Rus teknisyenler tarafından geliştirildi. Arama motoruna rahatlıkla vatandaşlarımızın kullanabileceği en güvenli uygulama diyebiliriz. Üstelik ilk yılda arama motoru hiç reklam içermeyecek. Tamamen devletin projesi olan ‘Sputnik.ru’ kişisel bilgi toplamayacak. Sadece vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak bilgiler verecek” dedi.

Açılıştan bir süre önce projenin nasıl yaratıldığını anlatan Rus parlamentosu milletvekillerinden İlya Ponomarev, “Milli arama motoru kurmak daha 2008 yılında Rusya-Gürcistan ihtilafı sırasında dönemin Devlet Başkanı Medvedev ortaya attı. Çünkü o 5 günlük savaş sırasında Rusya enformasyon propaganda savaşını kaybetmişti. Dünyada mevcut tüm arama motorları ve hattı Rusya’nın gibi gözüken Yandex.ru bile haberleri Gürcü yanlısı veriyordu. Sputik projesinin temeli 6 yıl önce atılmıştı” açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: Rs Fm

 

Konuları Kaçırmayın Abone Olun - Mainpc » Webmaster, Teknoloji, İndir, Yaşam ve Bilgi Sitesi and let's be smart!
Loading...
0/5 - 0
You need login to vote.
Kategori
Your comment?
Yanıtla