Tam Buğday Ekmeği

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları ve Zararları

Tam buğday ekmeğinin faydaları, tam buğday ekmeği hiç bir rafineye maruz bırakılmamış buğdayın olduğu gibi tüm kısımları ile öğütülmesinden elde edilir. Homojenik ve daha seyrek kalori yoğunluğu, doğal posası ile uzun süren tokluk hissi,zayıflamak isteyenlerin tercih etme sebebidir. Düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin dengeli olmasını sağladığından şeker hastalarının dostudur.Midede çözünmeyen posa içeriği ile bağırsak kanseri riskini azaltıp kabızlıktan korur. Yulaf ekmeği kadar olmasa da kan kolesterolü üzerinde olumlu etkileri vardır.

Tam Buğday Ekmeğinin en öne çıkan özelliği yüksek oranda ve bol çeşitli minerallerle tam besleyici olmasına rağmen kepek ve lif içeriğinden dolayı kolay hazmedilmesidir.

Beyaz ekmek tabir ettiğimiz buğdayın sadece endosperm kısmı kullanılarak yapılan ekmeğe göre kan şekerini yükseltmediği, kepek ihtivasından dolayı kabızlık yapmadığı ve kilo almaya sebep olmadığı bilinen gerçeklerdir.

Uluslararası bir çok üniversitenin yaptığı araştırmalarda lif içeriğinin alınmamasından dolayı tam buğday ununun kabızlığı önlediği, kolesterolü düşürdüğü ve kilo vermek isteyenlere yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Tam Buğday Ekmeği Kaç Kaloridir?

100 gram tam buğday ekmeğinin muhtevası : 259 kaloridir. 47 gram karbonhidrat, 9 gram protein ve 4 gram yağ içerir.

Tam Buğday Ekmeği Faydaları

  • İçindeki Biyoaktif bileşenleri sayesinde çok yüksek bir besin değerine sahiptir.
  • Tam buğday ekmeği vücuda B vitamini yönüyle, mineraller ve posa açısından önemli bir kaynaktır.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
  • Kandaki lipitlerinde kontrolünü sağlar.
  • Vücuttaki şekerin de kontrolünde faydalıdır.
  • Tam buğday ekmeği verdiği enerjinin az olmasıyla, tokluğun uzun süre devamını sağlar. Bu şekilde de alınması gerekli enerji ile obezite tehlikesinden korur.
  • Bazı kanser türlerine karşıda koruyucu olur.
  • Yüksek tansiyon hastalarına da oldukça faydalı bir besindir.
  • Kalp hastaları, damar rahatsızlığı görülen kişiler içinde yararlıdır.
  • Tam tahıllı ürünlerin sağlamış olduğu Magnezyum glikoz kullanımını pozitif yönde etkileyerek, içinde var olan E vitamini, diğer antioksidanlar ile Metabolik sendrum problemini engellemede fayda sağlar.

Tam Buğday Ekmeği Yapımı

Malzemeler: 4 Bardak Tam Buğday Unu, 1 Tatlı Kaşığı Tuz, Tatlı Kaşığı Maya, 1,5 Bardak Sicak Su

Yapılışı: Mutfak robotu haznesine unun yarısını boşaltın. Maya ve tuzu ekleyerek karıştırın. Kalan un, su ile birlikte yavaş yavaş eklenerek karıştırılır. Karıştırma işi tamamlandığında robotta 10 dakika daha bekletilip tekrar karıştırılır. Elde edilen hamur pişirme kabına veya kek kalıbına konur. 45 dakika kabarması beklenir. 200 derecede daha önce ısıtılmış fırına konarak 30 dakika pişirilir. Kürdan batırarak tam buğdağ ekmeğinizin içinin pişip pişmediği kontrol edilebilirsiniz.

Muhafazası: Katkısız olan tam buğday ekmeği, beyaz ekmeğe göre daha hızlı bayatlar. Bu sebeple soğuduktan sonra konulacağı bir poşette buzdolabında saklamak, tüketilecek miktarı dilimleyerek kalanının dilimlenmeden muhafaza edilmesi ömrünü uzatır.

Tam Buğday Ekmeği Zararları

Çölyak emilimi sorunu yaşamakta olan insanlar tarafından mutlaka diyetisyene veya doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir